Det var på hösten 2009 som Norrlands entreprenörsgymnasium avskedade rektorn Anders Karlsson. Anledningen var bilder på sig själv som han lagt ut på olika sidor på Facebook. Bilder som de inte tyckte var lämpliga för en rektor.
Anders Karlsson ansåg uppsägningen felaktig och stämde arbetsgivaren. Han fick rätt i både tingsrätten och senare i Arbetsdomstolen, dit han vände sig då det gällde ersättningens storlek. I tingsrätten dömdes skolan att betala ut 19 månadslöner på 38 000 kronor i månaden, men han krävde 32 månadelöner.
Senare ställde han krav på att få skadestånd för tiden efter den 26 maj 2011, dagen för huvudförhandlingen i tingsrätten. Något som skolan bestred. Skolan ansåg att de betalat ut allt han hade rätt till.
Men Karlsson menade att han inte fått full kompensation och drev ärendet vidare. Först till tingsrätten, som ogillade hans krav. Han gick dock vidare till AD och de ger honom rätt till ytterligare 400 000 kronor i skadestånd.
Sammanlagt har den här tvisten kostat skolan närmare 1,5 miljoner kronor.