Färre vatten att fiska i

Sverigefiskekortet tappar i betydelse för sportfiskarna. I år har Sveaskog tagit bort 50 fiskevatten i Norrbotten där kortet tidigare gällde. Vattnen kommer huvudsakligen att arrenderas ut till turistentreprenörer.

Foto: Andreas Wälitalo

Luleå2010-02-02 06:00
Det tidigare så populära och viktiga Sverigefiskekortet håller på att bli rejält urvattnat. I fjol gällde kortet i över 1.000 svenska vattendrag men i år har statliga Sveaskog plockat bort 200 av dem.Hälften försvinner
Ungefär hälften av de 50 vatten som försvinner i Norrbotten kommer att arrenderas ut till intresserade naturturismföretagare och i den andra halvan ska fiskevård bedrivas.- Det är vatten som anses vara viktiga lek- och uppväxtområden som undantas i några år, berättar Conny Elg, ansvarig för fiskeförvaltningen hos Sveaskog.Han betonar att vattnen inte kommer att försvinna, bara för att de plockas bort från kortet.- Jag tror att vattnen kan utvecklas på ett bättre sätt än Sveaskog skulle kunna åstadkomma, säger han.Han berättar att intresserade entreprenörer finns men att det inte dräller av dem. - Det är ju en rätt så ny bransch och det krävs kanske lite goda exempel innan det kommer igång på allvar.Dan Blomkvist, fiskerikonsulent på länsstyrelsen, berättar att det här är en fråga som myndigheten egentligen inte har att göra med.- Fast jag kan förstå att det finns fiskare som tycker att Sverigefiskekortet blir urholkat. Å andra sidan kan det ju ge upphov till bättre och intensivare förvaltning om det blir en duktig arrendator som tar över.Svårare och dyrare
Bland fiskare pratas det om att kortet inte längre kommer att gälla för de bästa fiskevattnen i länet.- Ja, man kan ju anta att entreprenörerna vill komma åt de bättre vattnen och det är ju klart att det är en väg att utveckla turistföretagen, säger Blomkvist.Samtidigt innebär förändringen att det blir svårare och dyrare för den vanlige sportfiskare att få fiska.- Det här innebär ju att man minskar tillgången för allmänheten.Fotnot: På Sveaskogs hemsida kan man läsa mer om nyordningen - www.sveaskog.se. Välj Jakt, fiske och friluftsliv och klicka dig till rätt sida.
Sveaskog och Statens fastighetsverk står bakom Sverigefiskekortet. Fiske i mer än 800 vatten i 41 kommuner ingår från och med 2010. Fram till i fjol var det över 1.000.I år kostar årskortet 500, veckokortet 250 och dygnskortet 60 kronor.
Ungdomar under 20 fiskar gratis om de kan visa legitimation.Cirka 478 fiskevatten i 13 av Norrbottens 14 kommuner ingår i kortet, en minskning med ett 50-tal jämfört med 2008.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om