Felaktig konspirationsteori

Socialdemokraterna gjorde om röstreglerna för att hindra Bengt Niska att komma in i landstingsstyrelsen. Det ryktet spreds inför omröstning i lördags. Men reglerna är elva år gamla.

Luleå2010-11-02 06:00

Vilka personer ska ha förtroendeuppdrag i landstinget? Det skulle det socialdemokratiska partiet bestämma i lördags. Inför omröstning uppstod en konspirationsteori.Enligt den skulle proceduren kring omröstning ha gjorts om på torsdagen, 36 timmar före lördagens möte på Sunderby folkhögskola. Anledningen var ett utskick från distriktets ombudsman Carina Sammeli. I utskicket stod det att omröstningen skulle utföras av valkonferensen och distriktsstyrelsen tillsammans.Många partimedlemmar såg det som något nytt, de trodde att valkonferensen, en representant för var och en av länets 14 arbetarekommuner, ensamma skulle fatta beslutet.Stark reaktion
Därför reagerade riksdagsledamoten Sven-Erik Bucht, Roland Kempainen, Övertorneås tillträdande kommunalråd och Pajalas kommunalråd Bengt Niska mycket starkt på detta besked. På en presskonferens på torsdagen hävdade de att reglerna för omröstningen gjorts om för att passa landstingsledningen.Konspirationsteorin vidarebefordrades till media och till partimedlemmar. Men nu visar det sig att uppgifterna om en färsk regeländring inte stämmer. Ändring av reglerna infördes 1999 och tillämpades efter valen 2002 och 2006. Och 2010.- Jag satt ordförande vid motsvarande möte 2006 och då hade distriktsstyrelsens ledamöter också rösträtt, säger Peter Roslund, som är kommunalråd i Piteå.Felaktigt meddelande
Att konspirationsteorin kom i omlopp beror på ett felaktigt meddelande från distriktet och dess ombudsman Carina Sammeli. Hon säger att hon trodde att Socialdemokraterna i Norrbotten hade samma regler som i Värmland där hon varit ombudsman. Därför skickade hon i god tid ut information till länets 14 arbetarkommuner och bad dem välja ett ombud till valkonferensen.- Jag visste inte att man här i Norrbotten också låter distriktsstyrelsen vara med och rösta. I torsdags skickade hon ut information om de ordningsregler som hon trodde skulle gälla på valkonferensen. Sammeli talar om samtal som hon då fick från ledamöter i distritksstyrelsen. Personerna sade att också de hade rösträtt enligt ett beslut från 1999. En enkel kontroll visade att uppgiften stämde.
Socialdemokraternas regelverkI Socialdemokraternas centrala regler ingår att det är respektive distriktsstyrelse som utser ledamöter till olika poster i landstinget. Stadgarna tillåter att distrikten utökar den skaran med representanter från arbetarkommuner. Den regeln följs i Norrbotten.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om