Finska VR ska sköta Malmbanan

Finska VR Track vann mot svenska Banverket i upphandlingen om underhållet av Malmbanan. Det blir startskottet till en etablering från VR i Sverige, och Luleå blir huvudkontor. - Här uppe finns en av de hetaste järnvägsmarknaderna i landet, konstaterade Leif Hedlund, VR Track i går.

FINLANDSSVENSKAR. Affärschef Sten Wuori och Sverigechefen Leif Hedlund ska se till att VR Tracks tar jobb i Sverige.

FINLANDSSVENSKAR. Affärschef Sten Wuori och Sverigechefen Leif Hedlund ska se till att VR Tracks tar jobb i Sverige.

Foto: BERNDT DIMEUS

LULEÅ2008-10-29 06:00
Om tre år ska VR Track ha omkring 200 anställda i Sverige och omsätta 300 miljoner kronor, enligt planerna.- Vi ska vara med och utveckla svensk järnväg, sade Leif Hedlund vid en pressträff i Luleå igår. Han har arbetat med järnväg i 20 år och är Sverigechef i VR Track.Framför sig har han tävlan om vilka som ska bygga Norrbotniabanan, om så blir.- Som norrbottning och Luleåbo vore det oerhört spännande att få vara med om en del av den järnvägen.Miljardföretag
VR Track ingår i VR Rata, Finlands största entreprenadföretag inom järnvägsunderhåll, med 2,3 miljarder kronor i årsomsättning. Finländarna har varit med i bygget av Botniabanan och är i Sverige intresserade av allt från underhåll, nybyggen och brobyten till kontaktledningar samt konsultjobb.Närhet till Finland
Intåget i Sverige, med Sverigekontoret i Riksbankshuset i Luleå där fem-tio personer ska arbeta, motiveras med att det i landet kommer att finnas många jobb att konkurrera om. Ett särskilt skäl till valet av Luleå anges vara närheten till hemlandet. Visserligen ligger företagets huvudkontor i Helsingfors men i närliggande Uleåborg finns 200 tekniker.I går tecknades ett kontrakt på 150 miljoner kronor för underhåll av Malmbanan på delen Gällivare-Riksgränsen samt spåret Råtsi-Svappavaara. Uppdraget gäller 2009-2014, med option på ytterligare två år. VR Track söker nu 30 personer för anställning. Verkstad och laget ska finnas i Kiruna. Samtidigt förlorar Banverkets produktionsdel detta uppdrag. Enligt Leif Hedlund fanns bara dessa två anbudsgivare och det skilde 1,2 procent.När Banverket förlorade underhållet på en del av Norra Stambanan till privata företaget Svensk Banproduktion bytte Banverkets personal arbetsgivare. Vad gäller Malmbanan säger VR Tracks Leif Hedlund att kunnig arbetskraft får arbete och personal kan komma från Banverket likväl som från annat håll.Nästa år öppnas utsikter till fler jobb. Då upphandlas drift och underhåll på Stambanans del Boden-Bastuträsk på nytt och likaså upphandlas skötseln av Haparandabanan samt Ådalsbanan.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om