Fler radhus till Kronan

Både Peab och Boklok housing AB satsar på radhus på Kronanbacken.Två projekt på totalt 66 bostäder är på gång.

Luleå2013-04-23 06:00

Boklok är en satsning av Skanska. Det handlar om bostadsrätter som byggs i form av radhus. Det finns redan Boklok-satsningar i Sunderbyn och på Kronanbacken.

Intresset är stort och därför vill nu Skanska bygga 30 lägenheter till på Kronanbacken. Kommunen avser att anvisa mer mark och ta fram en detaljplan för ändamålet.

Även Peab har fått mark anvisat på Kronanbacken för att bygga 33 radhus. Tidigare ville kommunen sälja marken direkt till tomtkön och låta Peab stå för enbart husbygganden.

Men området kräver stora markarbeten och nu säljer kommunen marken till Peab för 160.000 kronor per byggrätt. Sex av tio radhus ska dock fortfarande erbjudas tomtkön men priset för hus och mark blir nu en fråga mellan Peab och radhusköparna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om