Fler vill servera - men får vänta

Kommunens alkoholhandläggare Håkan Auland väntar bråda dagar - en ny alkohollag väntas 1 juli. - Men det är ingen idé att söka nu, än gäller den gamla lagen, säger han.

FLER VILL SERVERA. Kommunens alkoholhandläggare Håkan Auland får just nu många förfrågningar om alkoholtillstånd, på grund av den nya lagen.

FLER VILL SERVERA. Kommunens alkoholhandläggare Håkan Auland får just nu många förfrågningar om alkoholtillstånd, på grund av den nya lagen.

Foto: Roland S Lundström

Luleå2010-04-16 06:00
Lagen är än så länge bara en proposition från regeringen men väntas börja gälla den 1 juli. I lagen mildras kraven för tillagad mat i samband med serveringstillstånd, det ska bli möjligt för både sallads- och smörgåsbarer, kaféer och sushirestauranger att få tillstånd.- Den nya lagen ger den möjligheten för enklare matställen men köket måste ändå vara av en viss standard, det räcker inte med mikrovågsugnar, säger Håkan Auland.Överhopad
Han är för närvarande överhopad av förfrågningar från serveringar som vädrar nya möjligheter. Det är främst kaféer, andra mindre matställen samt cateringföretag som hör av sig.Inga övergångsregler
Men eftersom det saknas övergångsregler kan inte Auland behandla ansökningar efter den nya lagen förrän
efter 1 juli.- Jag har inte ens sett regeringens proposition även om jag läst om den, säger han.Ingen kan därför få ett nytt tillstånd att gälla från 1 juli, nya tillstånd kan utfärdas tidigast under hösten.- Vi får se hur många som till sist söker tillstånd, säger Auland.En liten rundringning i Luleå visar inte på något påtagligt intresse. De flesta med kvällsöppen matservering har redan tillstånd och de som enbart tillhandahåller lunch är inte särskilt intresserade av alkoholservering.En uppskattning som gjorts utifrån läget i landets tio största kommuner visar dock att antalet tillstånd kan öka med 20 till 25 procent.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om