LuleÄ kommun anser det inte befogat att sÀtta in taxi för tvÄ syskon i BÀlinge, i beslutet framkommer det att taxi skulle innebÀra merkostnader för kommunen och syskonen ska istÀllet fÄ busskort, nÄgot en förÀlder till barnen nu har överklagat.
I beslutet framkommer det att skolskjuts med taxi skulle innebÀra merkostnader för kommunen och syskonen ska istÀllet fÄ busskort.
FörÀldern motiverar sin överklagan med att trafikförhÄllanden pÄ BÀlingevÀgen, som barnen behöver gÄ lÀngs för att ta sig till nÀrmaste busshÄllplats, inte lÀmpar sig för barn att fÀrdas pÄ.
VÀgen saknar vÀggren och belysning. Dessutom Àr trafikhastigheten 80 km/h, men förÀldern uppger att trafikanter ofta fÀrdas över tillÄtna hastighet.
FörÀldern menar Àven att det saknas busshÄllplats i nÀrheten och den som finns pÄ orten Àr inte tillgÀnglig dÄ det saknas gÄngvÀgar. FörÀldern hÀvdar Àven att det Àr förenat med svÄra situationer för bÄde barn och chaufför utan busshÄllplats.
"Utan busshÄllplats har Àven busschauffören svÄrt att se och veta att barnet ska kliva pÄ bussen, det kan ju lika gÀrna vara nÄgon som Àr ute pÄ promenad. Barnen har ocksÄ svÄrt att veta var de ska plinga nÀr de ska kliva av bussen om det inte finns en busshÄllplats" skriver förÀldern.
FörÀldern önskar nu att LuleÄ kommun ska se över trafikförhÄllandena lÀngs BÀlingevÀgen och överklagar kommunens beslut om skolskjuts för barnen.