Juryn gillade vad de såg och smakade

Tolv elever, tio rätter, fem jurymedlemmar och två vinnare. Yasmine Irribarra och Agnes Johanssons smörstekta sparris föll juryn i smaken när årets förrättstävling avgjordes på Kungsfågeln i Luleå.
– Det känns helt otroligt, sade de glada vinnarna.

Agnes Johansson och Yasmine Irribarra.

Agnes Johansson och Yasmine Irribarra.

Foto: Klas Hallvarez

Luleå2025-04-10 19:00

Det pågår febril aktivitet i köket på Kungsfågeln i Luleå. Pannor fräser, upplägg finjusteras och komponenter memoreras. Allt måste sitta innan det är dags att gå ut till juryn.

Tolv elever från restaurang- och livsmedelsprogrammet deltar i årets förrättstävling. Vinnaren får, förutom äran, även vara med och tillaga rätten under Luleå business awards galakväll den 23 maj.

Då ska 750 personer äta – i dag är det fem jurymedlemmar. Juryn består av Petter Nyberg, CG:s, Emma Laiti, Börje Ohlsons konditori, Arvid Nilsson, Live, André Edlund, AT:s och Therese Ahlbäck, Luleå kommun.

En efter en, några jobbar i par, får eleverna gå fram till juryn för att presentera sin rätt. Därefter får de återvända till köket medan den rutinerade juryn smakar anrättningen och filar på ett omdöme.

undefined
Melker Marklund tyckte att det var värdiga vinnare.

I köket träffar Kuriren Melker Marklund som ska bjuda på en röd coleslaw med smörstekta sparris. Till det serverades en kräm med parmesan, färskost och feta.

– Det var gott. Välbalanserade smaker och fina färger på presentationen, konstaterar Petter Nyberg.

undefined
Emma Laiti tyckte att det var svårt att välja en vinnare bland alla goda bidrag.

Emma Laiti håller med.

– Superbra första rätt. Jättekrämig ostkräm, jag gillar den.

Nu är det bara nio rätter kvar.

Det finns vissa kriterier som ska uppfyllas. Budgeten är begränsad till 40 kronor per portion och rätten ska vara vegetarisk. Eleverna ska även tänka på att minska svinnet, allt ska tas till vara på.

undefined
Yasmine Irribarra och Agnes Johansson slappnar av efter att ha presenterat sin rätt för juryn.
undefined
Yasmine Irribarra tycker att det är roligt att tävla.

I köket står Yasmine Irribarra och Agnes Johansson och testar olika upplägg. 

Även de satsar på smörstekt sparris med en parmesan- och citronkräm, pickad kålrabbi, friterad rotselleri och kapris. Chiliolja ska ge lite hetta.

Duon tycker att det är roligt att tävla.

– Det är roligt att få testa något nytt. Vi har aldrig tävlat med förrätter tidigare, säger Yasmine.

När rätten är serverad och omdömena levererade är det två nöjda tjejer som återvänder till tryggheten i köket.

– Det gick bra. Vi fick bra respons på maträtten, säger Yasmine.

– Det enda negativa var att det var lite många komponenter, säger Agnes.

undefined
Vinnarna och juryn. Therese Ahlbäck, André Edlund, Agnes Johansson, Yasmine Irribarra, Arvid Nilsson, Petter Nyberg och Emma Laiti.
undefined
Läraren Linda Kyrö gratulerar vinnarna.

Men juryn gillade vad de såg och vad de smakade. 

Så pass mycket att Yasmine och Agnes stod som segrare efter det att tio förrätter hade smakats igenom.

För juryn var det inte ett lätt jobb. Samtliga var överens om att det var väldigt jämnt.

– Men det var en värdig vinnare, säger Emma Laiti, lagom mätt efter att ha smakat av tio rätter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!