Forskarmiljö byggs upp på Sunderby sjukhus

Ett kliniskt forskningscentrum ska byggas upp på Sunderby sjukhus. Det är ett led i att få både läkare och sjuksköterskor att doktorera.

Luleå2011-10-28 06:00

Utlokaliseringen av läkarutbildning från Umeå till Sunderby sjukhus innebär ökade krav på personalens kompetens. Där ingår att lärarna måste ha doktorerat. Sjukhuset har flera läkare som har doktorerat i sina specialiteter. Men det behövs fler.

- Det handlar inte bara om att läkarutbildningen behöver disputerade lärare, genom att ha forskartjänster kan vi locka läkare att arbeta i Norrbotten. Det säger Karin Zingmark som är landstingets Forsknings- och utvecklingschef.

Tre sköterskor har doktorerat
Zingmark är en av tre landstingsanställda sjuksköterskor som doktorerat. Hon säger att antalet är alldeles för litet med tanke på att landstinget har 2.600 sjuksköterskor. Antalet disputerade läkare är fler. Men de räcker inte till för att klara utbildningen av läkare på Sunderby sjukhus.

Det gäller bland annat ortopedi där det i dag saknas disputerade läkare. Zingmark säger att en rekrytering är på gång så att det inte kommer att uppstå något problem när läkarstudenterna ska läsa ortopedi om något år. Samtidigt talar hon om en nyordning och satsning som på sikt ska göra Norrbotten självförsörjande när det gäller disputerade läkare.

Viktigt att komma igång
I planerna ingår att bygga upp ett kliniskt forskningscentrum på Sunderby sjukhus. Där ska finnas ett par rum för provtagning och arbetsplatser för forskare. Tanken är att den verksamheten ska serva både doktorander och dem som arbetar med läkemedelstester.

Karin Zingmark säger att det är viktigt att forskarverksamheten kommer igång på allvar i Norrbotten. I det sammanhanget talar hon om att det inte finns en enda forskningstjänst för AT-läkare, de som gör den så kallade allmäntjänstgöringen, i Norrbotten.

Det vill hon ändra på.

Zingmark hoppas att det kliniska forskningscentrumet kan komma igång redan nästa år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om