Höjda hallhyror att räkna med för Fyndmarknaden i Arcus

Konstgräsmattan i Arcushallen ska tas upp mellan maj och september, det föreslår kultur- och fritidsförvaltningen. Det ökade slitaget ska betalas med höjda hallhyror.

Patrik Bylin, kultur- och fritidschef förklarar kommunens förslag vad gäller konstgräsmattan: "Den ska tas upp varje år, som den gjort alla andra år utom under pandemin, för att möjliggöra att ha andra evenemang än fotboll. Fotbollen är inte där sommartid".

Patrik Bylin, kultur- och fritidschef förklarar kommunens förslag vad gäller konstgräsmattan: "Den ska tas upp varje år, som den gjort alla andra år utom under pandemin, för att möjliggöra att ha andra evenemang än fotboll. Fotbollen är inte där sommartid".

Foto: Lars-Göran Norlin

Luleå2022-10-28 05:00

Den 16 november ska kultur- och fritidsnämnden fatta beslut om och hur Arcushallen ska kunna nyttjas för evenemang. Förvaltningen har utrett frågan och kommit fram till att det finns fyra alternativ; alltifrån att mattan får ligga kvar året runt till att kommunen köper in ett täckgolv.

Rekommendationen är alternativ två: Konstgräsmattan tas upp mellan maj och september-oktober varje år för att möjliggöra för andra arrangemang under den tiden.

– Vårt förslag är att den ska tas upp varje år, som den gjort alla andra år utom under pandemin, för att möjliggöra att ha andra evenemang än fotboll. Fotbollen är inte där sommartid, säger Patrik Bylin, kultur- och fritidschef.

Arrangörerna av Fyndmarknaden har formellt begärt att få hyra in sig i Arcushallen två gånger om året, vår och höst, de kommande fem åren. 

– Tar man upp mattan varje år, då kommer de att kunna hyra hallen. Tidsperspektivet fem år, så långt fram tror jag inte att vi brukar boka arrangemang, säger Patrik Bylin.

Förvaltningen föreslår att taxorna för att hyra Arcushallen ska ses över, om politikerna väljer alternativ två som gör det möjligt att hyra ut hallen för evenemang. 

– I förslaget till nämnden ligger att vi får tillbaka ett uppdrag att se över taxan för Arcus-anläggningen. Ligger de rätt i förhållande till vad det kostar? säger Patrik Bylin.

Kan det bli större skillnad mellan taxan för idrott och taxan för att hyra Arcus för andra ändamål?

– Jag ska inte gå händelserna i förväg, det är det vi ska se över, svarar Patrik Bylin. 

Beslutet i vintras att inte hyra ut Arcushallen till Fyndmarknaden motiverades med kostnaderna för att byta ut konstgräsmattan. Konstgräsmattorna som ligger på utomhusplanerna skrivs av på tio år

– Så har det varit planeringsmässigt för mattan i Arcus, den mattan håller inte i tio år. Då får vi i vår planering planera för att mattan får bytas oftare än vart tionde år, säger Patrik Bylin. 

Kortare avskrivningstid innebär högre investeringskostnader, kostnader som kan läggas på taxan för uthyrning. 

Alternativet att lägga på ett täckgolv på konstgräsmattan rekommenderas inte av förvaltningen. 

– De kontakter vi har haft med andra kommuner säger att det förstör gräset mer än att ta upp mattan. Det är en sämre lösning, säger Patrik Bylin.

Tillverkarna ger ingen garanterad livslängd på konstgräsmattor. till

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!