Här vill Lulebo förtäta med fler hyreshus

Bostadsbolaget Lulebo får delvis klartecken för sitt önskemål att förtäta med fler hyreshus på Mjölkudden. En ny detaljplan ska tas fram.

Lulebos hyreshus på Mjölkuddsvägen kan kompletteras med nya lamellhus mot vägen. En ny detaljplan ska tas fram, på måndag tas beslut om planuppdrag.

Lulebos hyreshus på Mjölkuddsvägen kan kompletteras med nya lamellhus mot vägen. En ny detaljplan ska tas fram, på måndag tas beslut om planuppdrag.

Foto: Norconsult

Luleå2022-10-21 06:00

Vi har tidigare berättat om Lulebos planer för området på Mjölkudden. Lulebo har anlitat Norconsult som gjort en förstudie över var det är möjligt att förtäta med fler nya hus i den befintliga bebyggelsen.

I förstudien föreslogs stadsradhus på grönområdet mellan befintliga hyreshus och Tunaskogen. Det säger tjänstemannaberedningen nej till. Markområdet ägs av kommunen.

– Vi har kommit fram till att vi vill inte sälja marken. Det är ett viktigt grönt stråk som vi inte vill nagga i, säger planchefen Frida Lindberg. 

På måndag ska kommunstyrelsens arbetsutskott ta upp ärendet för beslut. Stadsbyggnadsnämnden föreslås få ett planuppdrag att upprätta förslag till ny detaljplan för fastigheten på ena sidan av Mjölkuddsvägen, som ägs av Lulebo. 

– Det är framförallt kompletteringen av gårdsstrukturen som är huvudspåret, säger planchefen Frida Lindberg. 

I förstudien föreslås några nya lamellhus längs med Mjölkuddsvägen, som skulle innebära att innergårdarna skulle omgärdas av hus på fyra sidor. 

Placeringen av de två föreslagna punkthusen, på ömse sidor om Mjölkuddsvägen i närheten av Lulebos stora parkeringshus måste studeras vidare. Det kan upplevas som en otrygg miljö eftersom det kan bli en trång, mörk passage mellan dem och befintligt parkeringshus anser stadsbyggnadsförvaltningen.

Det finns VA-kapacitet men omhändertagande av dagvatten kan vara problematiskt, då området är instängt och mer hårdgjorda ytor gör att risken för översvämningar ökar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!