INGA-LILL KARLSSON,54,BODEN:
Jag bor i Lillavan, har flera katter och gillar att lajva. Jag och mina barn träffade en lajvförening på en folkfest på sta´n. Vi var på väg någonstans, jag minns inte var men barnen ville stanna och pröva deras pilbågar. Vi blev alla förtrollade och glömde bort tid och rum. Helt plötsligt var klockan nio på kvällen. När lajvgänget packade ihop sina grejer hade vi också gått med. Det bästa var att jag och barnen fick göra något kul tillsammans. Vi hänger ihop än i dag och lajvar i Fyrkantens Lajvförening fast de blivit större. Från början ville alla i familjen vara skogsalver. Vi fick låna kläder men jag ville pröva sy själv. Just då skulle Ohlssons tyger stänga i Boden så jag köpte upp nästan allt grönt tyg på rean.
Men skogsalv var verkligen ingenting för mig. Det kanske berodde på att de satte mig på matlagning som jag avskyr. Jag gillar nämligen ingenting som har med hem och hushåll att göra. Om jag spelade människa, eller ättefolk som det kallas, så hjälps man åt med matlagningen. Så jag bytte. Om jag var usel kunde jag åtminstone hacka något eller diska efteråt eller samla ihop ved. Jag behövde inte ansvara för att maten blev god. Då kändes det bättre. Att lajva är ett äventyr och du är en del av det. Visst det är jättesvårt första gången om du inte är van eller teatermänniska. För barnen är det lätt, de leker ju. Men det gäller bara att lära sig slappna av för att kunna spela en annan person. Att gå in i rollen med liv och lust och ha kul.
Det är också roligt att vara tillsammans med alla andra människor som gillar samma sak. Jag får även använda min konstnärliga ådra när jag syr. Jag gjorde en trollkarlsmantel av ett överkast som jag köpte billigt på loppis. Däremot borde jag verkligen börja sy i god tid för varje lajv för att hinna färdigt, men lajvare verkar vara ett sista-minuten-folk. Jag sitter ofta hela nätterna vid symaskinen för att hinna färdigt. Att lajva är verkligen ett skönt avbrott från mitt kontorsarbete. Det händer ibland att jag tar med mig en häxhatt på jobbet och gör klart dekorationer på rasterna. När jag kommer hem med mina matkassar i händerna så sätter jag hatten på huvudet. Så mina grannar i byn har nog listat ut varför jag spökar ut mig.