Krav-slakt åter möjlig
Nu får ekologiska lantbrukare i Norrbotten och Västerbotten återigen möjlighet till Krav-slakt.Norrbottensgården inleder ett samarbete med Servera R&S som gör att slakteriet får garanterad avsättning för det Krav-märkta köttet.
Den möjligheten har saknats sedan 2004, då Swedish Meats upphörde med Krav-slakten i Skellefteå och Östersund. Beslutet vållade stor frustration bland de ekologiska lantbrukarna som inte längre fann någon avsättning för sitt kött. I de fyra nordligaste länen finns ett 70-tal lantbrukare som är anslutna till Krav. Hushållningssällskapet i Västerbotten startade ett projekt för att hitta lösningar på problemen.
- Det har aldrig gjorts någon satsning på Krav-märkt kött i Norrland, säger projektledaren Hilda Runsten Norlander.
Nu har Norrbottensgården kommit överens med Servera R&S om ett samarbete som innebär att Servera köper Krav-märkt kött från slakteriet. För Norrbottensgården innebär det att slaktvolymen utökas med cirka 280 nötkreatur om året, cirka 70-80 ton kött. I dag slaktas cirka 3.500 djur om året på Norrbottensgården.
VD Ingemar Hansson menar att det inte är något problem för slakteriet att utöka produktionen av Krav-märkt kött ytterligare. Han hoppas på ökat intresse för ekologisk produktion hos lantbrukarna när det blir möjligt att slakta inom rimliga avstånd.
- Vi kan dubbla den volymen både en och två gånger, säger han.
I och med avtalet så skaffar sig Servera fler leverantörer av Krav-märkt kött. Avtalet löper inledningsvis på ett år.
- Vi ser det som ett sätt att konkurrensutsätta marknaden, säger Jan Mattsson, försäljningschef för offentlig marknad, Servera R&S region nord.
Servera är en av landets största grossister på livsmedel till restauranger och storkök. Efterfrågan på ekologiskt kött väntas öka.
- Vi förväntar oss ökad efterfrågan framförallt från skolköken, säger Jan Mattsson.
Den förra regeringen talade om att år 2010 skulle 25 procent av alla inköp till den offentliga sektorn vara ekologiska livsmedel.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!