Jo, du läste rätt.
– Vi vet ungefär vad som väntar. Det är annorlunda förhållanden mot vad vi är van här uppe. Det är tunna isar och nästan bara småabborre. Så vi är inställda på att dra 20 grams abborrar i fyra timmar, säger Stig Granström, tävlingsledare för Norrbotten.
Tävlingsområdet är åtta km långt.
– Det kan vara knepigt att välja startplats. Men vi har en del bekanta där nere som hjälpt till med lite tips.
Granström tror ändå på flera medaljchanser.
– Störst chans till guld har nog våra äldre herrjuniorer. Både Daniel Bergman och Johnny Storelv från Råneå tillhör favoriterna. Axel Larsson från Överkalix vann guldet i fjol, även han räknas tidigt. Men även damjuniorerna med Axels syster Anja Larsson och Elin Seger från Luleå har chans på topplaceringar.
Även i seniorklasser och veteranklasser räknas norrbottningar med medaljchans. De individuella klasserna avgörs på lördagen och lagtävling på söndagen.
Redan i mitten av april blir det stora pimpeltävlingar på hemmaplan när sportfiskeklubbarna i Råneå och Luleå arrangerar Nordiska mästerskapen.
– Det är första gången som NM arrangeras så här långt norrut i Sverige. Det är hemligt var tävlingen ska hållas, säger Granström.
En ännu större pimpelfest vankas i mars 2019 då samma klubbar arrangerar SM med 600–700 tävlande.
– SM ska avgöras i Norra hamn och Södra hamn. Det är fantastiska förutsättningar och praktiskt med närhet till de stora hotellen när det är så många tävlande, säger Stig Granström.