Kunder stämmer Obol
Alla mot en.Nu samlar sig snuvade kunder för gemensam process mot Obol och en jurist med utlandskontakter anlitas till att driva in pengar.- Det verkar smart att driva saken gemensamt, säger hockeyspelaren Vaclav Burda.
- Ja, jag skulle nog vara med, det är bättre göra på det här sättet, om alla nu får tillbaka sina pengar, säger han.
Under denna månad sammanställs en inledd inventering av fordringsägare som vill jobba ihop. Deras krav registreras.
Den grupptalan som förestår kommer att ske med Längmanska företagarfonden som murbräcka och andra parter i släptåg. Sedan tar den tillfrågade juristen Lars-Olof Svensson över.
Möjligen fungerar skrämseltaktiken; att Obol inför hotet om domstol betalar igen pengarna.
- Vi hoppas det, säger Luleåadvokaten Ulf Nordekvist, ombud för Längmanska företagarfonden.
Pengar finns
Obol har pengar, menar han. Enbart de medel som finns i Kanada skulle räcka till att betala de kunder som nu sluter sig samman. Därtill finns medel på andra håll, resonerar han.
Det var sedan det stod klart att Längmanska inte i närtid skulle få tillbaka de 10 miljoner kronor företagarfonden låtit Obol förvalta som en grupptalan mot Obol började planeras. Fordringsägarna, kunder som vill ha tillbaka sina pengar från Obol, bedömdes ha svårt att var för sig ha framgång med en process mot den utlandsbaserade, tillika försvunne, kapitalförvaltaren.
Norrbottensadvokaten Ulf Nordekvist anlitades tidigare på året av Längmanska för att sondera terrängen för gemensam front och under sommaren har han varit i kontakt med fordringsägare.
Idrottsfolket
- Det är ganska stort intresse från företag och privatpersoner, däribland idrottsmänniskor och vanliga löntagare, säger han.
Ulf Nordekvist går inte in på hur många fordringsägare som slutit sig samman. Inte heller hur mycket pengar de har att fordra.
I ett brev till fordringsägarna har Ulf Nordekvist nyligen klargjort hur grupptalan kan gå tillväga. Var och en får bidra till kostnaderna för processen. Däremot betalar Längmanska Ulf Nordekvists arvode.
Den av Ulf Nordekvist föreslagna juristen, Lars-Olof Svensson, advokatbyrån Wistrand i Stockholm, uppges ha stor erfarenhet av den här typen av frågor och är beredd att sköta uppdraget. Han har hanterat komplicerade konkursbon, har erfarenhet av processer utomlands och uppges ha nyttiga kontakter i utlandet. För att kunna ha hanterbara kontakter med Lars-Olof Svensson ska fordringsägare ha en samrådsgrupp som pratar direkt med honom.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!