Lingonröda tuvor men få av de blå

En fantastisk lingonsäsong men dåligt på blåbärsfronten

Rött i markerna. Blåbären lovade utdelning men pollineringen uteblev i kylig väderlek. Men lingon har det blivit väldigt gott om konstaterar bärinköpare och en plockande allmänhet.

Rött i markerna. Blåbären lovade utdelning men pollineringen uteblev i kylig väderlek. Men lingon har det blivit väldigt gott om konstaterar bärinköpare och en plockande allmänhet.

Foto: Andreas Wälitalo

Luleå2016-09-22 15:00

Så sammanfattar Svante Renberg, ägare av Svantes Vilt& Bär i Harads, årets bärsäsong.

– Av hjortron har vi kunnat köpa in det vi har behövt. Men däremot har det varit en dålig blåbärssäsong här i Norrbotten, vi har fått hem mindre än hälften av vad vi normalt brukar få in. Resten av Sverige, från Piteå älvdal och neråt har haft bra med blåbär, konstaterar han.

I våras ställde det till med rik blåbärsblomning men sen gick det inte så bra, konstaterar Svante Renberg.

– Nä först varmt sen kallt och inga insekter och pollineringen uteblev och plockarna också förstås, konstaterar han.

Tillgången på lingon däremot har varit mycket bra.

– Det är egentligen inte ett bär som vi brukar köpa in så mycket av. Jag tar in det mest för att hålla igång plockarna. Men det här ett bra lingonår och en fantastisk kvalité med stora fina bär.

Själv plockar han också gärna bär.

– Jo jag försöker förse mig, lingonen har jag inte hunnit med än men det ska nog bli också.

Det sista bäret som är plockbart i vår norrbottniska natur är det vilda tranbäret, dock inget bär som köps in. Hur tillgången blir där är osett.

– Jag sett fantastiska tranbärsställen när jag är ute och jagar. Tranbäret följer väl samma cykel som lingonet så det blir nog ett bra år.

När det gäller denna bärsort så konstaterar Svante Renberg att de tranbär som finns på marknaden är odlade. Det finns de producenter som förespeglar att det handlar om vilda bär:– Det är bara svammel, säger Svante Renberg.

När det gäller vildhallon har tillgången varierat stort över länet om man "lägger örat mot marken". Somliga har plockat kilovis. Andra har knappt hitta något och med varierad kvalité.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om