Den 23 juni åker delegationen från kommunen till Almedalen där de bland annat kommer att hålla ett eget seminarium där behovet av ett helhetsgrepp på infrastrukturens utveckling i norra Sverige kommer att lyftas tillsammans med frågor rörande befolkningstillväxt, civil beredskap, kultur och bostadsbyggande.
– Samhällsomvandlingen kräver mycket av kommunen och omgivande samhälle för att snabbt få infrastruktur och elförsörjning på plats, men för Luleås del handlar det också om ett kraftigt ökat behov av bostäder och samhällsservice, säger Carina Sammeli.
Hon menar att Almedalen är en bra plats för att möta olika myndigheter och politiska företrädare för nationella partier som vanligtvis inte är på plats i Luleå.
– Det är ett bra tillfälle för Luleå att säkerställa att myndigheter och riksdagen fattar beslut som är anpassade för våra behov. Inte minst utvecklingen av Luleå Hamn är den enskilt största investeringen som Sverige nationellt måste ta ansvar för. Det är en otroligt viktig investering för landet med en stor belastning för Luleå kommun. Detsamma gäller energiförsörjningen för att den industriella omställningen ska bli framgångsrik, säger Carina Sammeli.
Därför deltar även representanter från Luleå Energi och Luleå Hamn på plats i Almedalen.
– Vi behöver sätta Luleå Hamn och norra Sveriges behov på den nationella agendan. Det handlar om investeringar i kritisk infrastruktur för hamnen och djupare farleder. Detta är viktigt för Luleåborna för att säkra framtidens jobb, tillväxt och välfärd i Luleå, säger Daniel Smirat, ordförande i Luleå hamn i ett pressmeddelande.
Och att få nationella beslutsfattare att förstå den press som ligger på kommunen är av yttersta vikt, menar Carina Sammeli.
– När jag klev in som kommunstyrelsens ordförande för fyra år sedan hade vi cirka 10 detaljplaner igång. Idag har vi 50 detaljplaner som är mycket mer komplicerade. Parallellt måste vi också jobba med att utöka fjärrvärmesystemet, öppna en engelskspråkig skola och förstärka vägar, samtidigt som bostadsbyggandet måste ta fart. Sammantaget en stor belastning för en kommun. Därför behövs nationella investeringar och initiativ.
I en tidigare version av artikeln framgick att kostnaden skulle vara 440 000 kronor för kommunens deltagande. Efter publicering har den siffran justerats till 650 000 kronor, efter inkomna fakturor och ny uppskattning.