Luleås nya industribygge

LKAB har byggt igen, och den här gången inte i Malmfälten utan i andra änden av Norrbotten.

På plats. LKAB:s nya bentonitanläggning, med närhet till bolagets malmhamn och fartygstransporterna.

På plats. LKAB:s nya bentonitanläggning, med närhet till bolagets malmhamn och fartygstransporterna.

Foto: Kajsa Lindmark/ LKAB

Luleå2015-11-18 12:01

Idag invigs gruvbolagets nya bentonitanläggning, som är granne med den andra stora pjäs som LKAB har kring Luleå, nämligen malmhamnen på Sandskär. Därmed har LKAB samlat två stora anläggningar i Luleå alldeles vid kanten till havet.

Bentonit är ett mineral som används i LKAB:s tillverkning av järnmalmspellets. Bolaget har länge drivit en bentonitanläggning på Svartön, närmare Luleå stad. Med den nya anläggningen får LKAB en modernare anläggning och när den gamla anläggningen väl är borta öppnas möjligheterna att bygga bostäder på Svartöberget, med omgivning. Det finns emellertid ytterligare en industri, Cementa, som begränsar en sådan utveckling.

Läs mer: Hur blir det?

LKAB:s investering i Luleå har kostat 440 miljoner kronor, uppger bolaget. Den nya anläggningen består av ett rågodslager, en malningslinje, två färdigproduktsilos och en utlastningsstation för färdigmald bentonit till järnvägsvagn eller lastbil.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om