Mackkampen är avgjord

Mackkampen är över och segraren står ensam kvar - Dagobert.- Roligt, säger ägaren Ann-Christine Ring.

AND THE WINNER ... Dagobert har stått pall i mackkampen och överlevt sina konkurrenter i smörgåsbranschen.

AND THE WINNER ... Dagobert har stått pall i mackkampen och överlevt sina konkurrenter i smörgåsbranschen.

Foto: Håkan Gidlöw

Luleå2012-01-14 06:00

Dagobert, Subway, Sub & company och U127 - ett tag var Luleå rikt begåvat med mackbarer och smörgåsen såg ut att kunna ta upp kampen med hamburgaren om att vara snabbmatens kung.

Men i dag har alla försvunnit utom Dagobert på Kungsgatan. Den mackbaren drivs av Ann-Christine Ring som inte har någon bra förklaring till det.

- Men det är ju roligt, säger hon.

Klappade igen
Hon säger sig inte ha märkt av några större förändringar i tillströmning av kunder som kan tillskrivas de tider då konkurrenter öppnat och slagit igen. Inte ens när närmaste konkurrenten Subway stängde runt allhelgonahelgen.

- Nej, inte direkt. Vi har våra fasta kunder, säger Ring.

Subway startades av Andreas Eklund men överläts till andra när han drabbades av sjukdom i början av 2011.

Företagets båda serveringar (förutom Kungsgatan även universitetet) fick dock klappa igen på grund en kombination av dålig ekonomi och samarbetssvårigheter mellan Eklund och efterträdaren.

- Jag har fortfarande franchiserättigheterna för Luleå och kan tänka mig att öppna igen, säger Andreas Eklund.

Frågan hanteras av konkursförvaltaren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om