Dagobert, Subway, Sub & company och U127 - ett tag var Luleå rikt begåvat med mackbarer och smörgåsen såg ut att kunna ta upp kampen med hamburgaren om att vara snabbmatens kung.
Men i dag har alla försvunnit utom Dagobert på Kungsgatan. Den mackbaren drivs av Ann-Christine Ring som inte har någon bra förklaring till det.
- Men det är ju roligt, säger hon.
Klappade igen
Hon säger sig inte ha märkt av några större förändringar i tillströmning av kunder som kan tillskrivas de tider då konkurrenter öppnat och slagit igen. Inte ens när närmaste konkurrenten Subway stängde runt allhelgonahelgen.
- Nej, inte direkt. Vi har våra fasta kunder, säger Ring.
Subway startades av Andreas Eklund men överläts till andra när han drabbades av sjukdom i början av 2011.
Företagets båda serveringar (förutom Kungsgatan även universitetet) fick dock klappa igen på grund en kombination av dålig ekonomi och samarbetssvårigheter mellan Eklund och efterträdaren.
- Jag har fortfarande franchiserättigheterna för Luleå och kan tänka mig att öppna igen, säger Andreas Eklund.
Frågan hanteras av konkursförvaltaren.