Modulbostäder ska lösa bostadskrisen

Modulbostäder ska lösa bristen på bostäder för flyktingar, ungdomar och ensamhushåll i Luleå.

Moduler. Luleå kommun vill ge Lulebo i uppdrag att satsa på bostadsmoduler för att klara bostadsbristen.

Moduler. Luleå kommun vill ge Lulebo i uppdrag att satsa på bostadsmoduler för att klara bostadsbristen.

Foto: Ulrika Vallgårda

Luleå2015-12-14 11:16

Som bekant är bristen på bostäder stor i Luleå. Strömmen av flyktingaroch ensamkommande barn göra att behovet ökar och bostadsläget beskrivs som akut.

Samhällsutvecklingskontoret vid Luleå kommun vill nu att kommunfullmäktige ska ge Lulebo i uppdrag att upphandla, äga och förvalta högkvalitativa modulbostäder.

Det handlar inte om några kortsiktiga lösningar. Behovet av moduler kommer att finnas länge och det handlar om lösningar för fem till 15 år framåt.

Målgruppen är förutom flyktingar även ungdomar och ensamhushåll som vill ha en mindre bostad och bostäderna ska läggas ut i Lulebos kö. Det handlar om ettor och tvåor där hyran ska vara maximalt 4 000 kronor för en etta och 5 000 för en tvåa.

Modulbostäderna föreslås placeras på ställen som är lämpliga för bostadsändamål och det ska vara nära till kollektivtrafik och annan service.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om