Matchen spelades natten mot lördagen, svensk tid, och blev särdeles olycklig för Carolinas målvakt Cam Ward, som släppte in fyra mål på de sju första skotten.
Redan 13 minuter in i första perioden bytte Carolina målvakt, men då var matchen redan körd. Hemmalaget hade ryckt åt sig en 4-0-ledning.
- Vi fick en förskräcklig start. Vi kom aldrig i gång och det blev en usel insats från vår sida. Vi var egentligen aldrig nära att få med oss någon poäng från den här matchen, säger Eric Staal till American Press i natt.
Ful avslutning
Resten av matchen blev till en defilering, där Carolina Hurricane mest visade upp ett dåligt humör. Laget drog på sig sammanlagt 83 utvisningsminuter!
Värt att notera från matchen är att Niclas Wallin inte var inne på isen vid något av de sju baklängesmålen. Under sina 19 minuter på isen blev han heller aldrig utvisad.
Avslutningen på Eastern Conference ser ut att bli särdeles spännande. Alla lag utom jumbon Tampa Bay Lightning har en chans att ta sig till slutspel.
Carolina Hurricane ligger visserligen på tredje plats i serien, men marginalen är bara fyra poäng till jagande Buffalo Sabres under slutspelsstrecket.
Om man undantar nattens debacle har Carolina Hurricane visat upp en bra form på sistone. Fram till i natt hade laget vunnit de fem senaste matcherna och har bara en förlust på de elva senaste drabbningarna.
Trots 1-7 - pekar det mot Stanley Cup för Niclas Wallin & kompani.