Pssst, kommunen – satsa på naturen i stället

Ett bra beslut – nu finns en yta som ni kan utveckla till något bättre.

Bra beslut. Porsöbon Åsa Christensen vill att Luleå kommun utvecklar Porsön mot naturen i stället nu när planerna på sulfjordupplägg är borta.

Bra beslut. Porsöbon Åsa Christensen vill att Luleå kommun utvecklar Porsön mot naturen i stället nu när planerna på sulfjordupplägg är borta.

Foto: Anna Isaksson

Luleå2018-03-01 16:13

Det är Porsöbon Åsa Christensens reaktion på beskedet att Luleå kommun spolat planerna på att lägga upp massor av sulfidjord på Porsön.

– Det känns ju positivt att det inte blir av. Det hade inte blivit något lyft för området. Porsön har grym potential och kan mycket väl växa åt alla håll, säger hon.

Läs mer: Efter protesterna – Porsön slipper sulfidjorden

Åsa Christensen bor på Porsöberget, som är det område som hade hamnat närmast den sulfidjordanläggning som kommunen planerade.

Hon tycker att kommunen nu istället borde ta chansen och binda ihop området med Gammelstadsviken.

– Det kunde bli ett naturnära promenadstråk. Varför inte ett utflyktsmål för förskolorna? Skapa en skolskog? Jag gillar närheten till naturen och på landet-känslan, säger Åsa Christensen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om