På vägen upp till plan sex möts de av flera krossade rutor och sönderslagna kortläsare. Inne i frivårdens lokaler står en blodig man, den misstänkte mannen i 45-årsåldern, hållandes två batonger. Han beordras att släppa dem men vägrar och säger att han använder dem som skydd. Han tror att poliserna är korrupta och upplevs som förvirrad och påverkad.
Regionala insatsgruppen ansluter. Mannen blir skjuten med elpistol och poliserna kan ta kontroll över honom.
Han förs till Sunderby sjukhus, upplevs som psykotisk och labil. Sedan förs han till rättspsykiatriska kliniken i Öjebyn, fortfarande väldigt våldsam.
Han åtalas för grov skadegörelse, grovt olaga intrång och ringa narkotikabrott. Specialfastigheter yrkar på skadestånd om 94 000 kronor för skadegörelsen som mannen orsakat. Han vidgår händelseförloppet men förnekar brott.
Han säger i förhör att han bara gick rakt in. Han ville ha tag på polisen, han var rädd och trodde kriminella var ute efter honom.