Räknade egna fällor

En tjänsteman på Fiskeriverket i Luleå kan ha gjort sig skyldig till jäv när han inventerat Kalixälvens laxfällor. Mannen fiskar nämligen själv med fällor i området.

Luleå2010-08-05 06:00
Andelen fasta redskap som håller sig inom fiskeföreningarnas vatten är noga räknade av länsstyrelsen. De som äger fiskerätter och lägger fällor på så kallat egna vatten är mer oklart. Inventeringar görs därför regelbundet. Uppdraget har de senaste åren skötts av en tjänsteman på Fiskeriverket, en person som Kuriren kan avslöja själv lägger fällor i området. Han själv förstår inte frågan om misstänkt jäv.- Det har jag aldrig tänkt på. Men eftersom jag äger en fiskefastighet har jag rätt att lägga ut fasta redskap. De kunskaper jag behöver i mitt jobb bygger för övrigt på att jag är intresserad av det här, förklarar han.Enligt egen uppgift har han vid den senaste inventeringen haft endast en fälla utlagd, detsamma gäller årets säsong då fällan låg ute omkring en månad.Inte ovanligt
Chefen för Fiskeriverket i Luleå, Karl-Erik Nilsson, känner till mannens fiske men säger att han aldrig tänkt på den möjliga jävsituationen.- Att anställda på fiskeriverket sportfiskar är inget ovanligt, det här är något jag jämställer med det även om det är fasta redskap som används, säger han.Fiskeriverket har även utförliga regler för att de olika avdelningscheferna ska rapportera anställdas bisysslor. Men ingen sådan notering finns om tjänstemannen, trots att har ett eget företag i form av en jorbruksfastighet registrerad inom branschområdet Jakt och fiske.- Så länge det inte är en bisyssla som konkurrerar med Fiskeriverket ser jag det inte som en bisyssla som ska rapporteras, säger Karl-Erik Nilsson.Att han trots egna fasta redskap i Kalixälven ändå blir den som ska granska och rapportera antalet redskap är inte risk för jävmisstankar enligt dig?- Vi får kanske ta en diskussion om det här, men jag tror inte att jag kommer ändra uppfattning.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om