Byggarbetare är i full gång med att bygga Restaurang egos nya uteservering för sommaren. Hela restaurangverksamheten flyttas utomhus från och med måndagen efter midsommar och minst sex veckor framåt.
Espen Trældal, chef för mat och dryck på Ego, har den senaste tiden satsat på ett mer familjärt och folkligt koncept, som han själv beskriver det. Gäster ska kunna ta in rätter att dela på och menyn ska vara lätt att förstå. Nu vill han lyfta ut konceptet till uteserveringen och skapa en atmosfär som skiljer sig från de tidigare somrarna.
– Innan har det varit mer av pizza, häng och bargäster. Nu kommer vi fokusera mer på matkultur men även temakvällar, söndagsöppet och dj två gånger i veckan.
Den nya uteserveringen kommer vara inglasad och ha ett 60-tal sittplatser, vilket blir något större än tidigare år. Det kommer även finnas infravärme och markiser för att gästerna inte ska vara beroende av vädret.
– Det ger en trygghet att kunna ha en levande uteservering oavsett väder, säger Espen Trældal.
Skjutdörrarna mot hotellets främre bardel kommer också öppnas upp mot uteserveringen för att ge en mer integrerad känsla.
– Det blir skön mat, bra stämning och en cocktailbar, säger Espen Trældal.