Segelbåten ses som en löneförmån
En norrbottnisk företagare seglade till Västindien med bolagets båt. Det blev en dyr resa, Skatteverket ser den som löneförmån och har höjt hans skattepliktiga inkomst med 600.000 kronor.
Företagaren anser sig orättfärdigt behandlad. I skriftväxlingen uppger denne att flera utomstående personer seglat med båten och att han endast varit ombord elva dagar. Påpekar felaktigheter
Skatteverket anses ha gjort felaktig beräkning av förmånsvärdet. Biljetter som bolaget betalat för besättningen är inte privata kostnader. Vidare påtalar företagaren att han betalat över 100.000 kronor till bolaget för privat nyttjande.Skatteverket har som framgått en annan bild. Medan bolaget hävdat ett syfte att få igång charterverksamhet påtalar verket att det inte visats någon sådan. Seglatsen pågick 15 veckor. Av privat karaktär
Företagaren har varit ombord på vissa av veckorna medan vänner använt båten resten av tiden. Hela resan är emellertid av privat karaktär och läggs på företagaren privat. Löneförmånen för de 15 veckorna är över 588.000 kronor och det ska företagaren betala skatt på, beslutade Skatteverket.Bolaget har stått för flygbiljetter åt bekanta och företagaren. Biljetterna är inte bolagets kostnad, konstaterar Skatteverket. Företagaren åläggs därför att betala skatt på ytterligare över 20.000 kronor.Därtill kommer alltså skattetillägget.Seglatsen ger också effekter hos företaget, som åläggs betala arbetsgivaravgifter.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!