Stal diesel för 320.000

Två dieseltjuvar använde ett falskt kontokort och lyckades komma över dieselolja för 320.000 kronor på bara tio dagar tills de greps av en polispatrull i Piteå.
Därmed har så kallad skimning uppdagats i Norrbotten. Det är kreditkortsbedrägerier där man med elektronisk utrustning kopierar över innehållet på ett kreditkort och lägger över informationen på ett annat kort.

LULEÅ2006-03-15 06:30
En av männen har erkänt att de sålde dieseloljan vidare för 6:50 kronor per liter. <br>Männen greps strax efter midnatt natten mot måndagen. En polispatrull i Piteå passerade Statoil och polismännen blev misstänksamma över vad som pågick vid en skåpbil. Det visade sig vara två personer som höll på att fylla upp stora bränslefat i den hyrda skåpbilen. För tankningen användes ett blankt, vitt kort. Så brukar skimmade kort se ut.<br>Greps och anhölls<br>Männen greps och anhölls senare. Både i skåpbilen och i en husrannsakan har påträffats kvitton på tankningar som utförts med samma kort runt om i länet, tankningar för närmare 10.000 kronor per gång.<br>Originalkortet visade sig tillhöra ett företag i Luleå som antagligen varit helt ovetande om tankningarna som mest skett nattetid. Ett flertal av de olovliga tankningarna har skett på Storheden.<br>Båda männen har suttit anhållna. På tisdagen blev den ene mannen häktad. Det är en 24-åring från Boden. Hans kläder luktade diesel när han klev in i tingssalen. Mannen nekade till åklagarens påstående om grovt bedrägeri. <br>Känd av polisen<br>24-åringens förklaring var att han varit med och hämtat dieseln men inte vetat att den var olagligt åtkommen. <br>Enligt vice chefsåklagare Mikael Lundquist skulle den andre mannen troligen bli släppt på fri fot eftersom han redan erkänt och inte behövdes för utredningen.<br>Grunden för att 24-åringen häktades var att det fanns risk för att han på fri fot skulle kunna undanröja bevis och risk för fortsatt brottslighet. Han är tidigare känd av polisen för stölder. Luleå tingsrätt ansåg att han på sannolika skäl är misstänkt för grovt bedrägeri. Åtal ska vara väckt senast den 28 mars.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om