Stänger psykvård
Den psykiatriska vårdavdelningen i Pelikanen mitt i Luleå ska stängas och göras om till öppenvårdsmottagning.Vårdförbundet protesterar mot planerna.- Det är ofta överbeläggning på 32:an i Sunderbyn. Det här kommer att förvärra situationen, säger fackrepresentanten Gunnar Björklund.
- Vi förstår inte hur ledningen tänker. Se bara hur det var i påskas i Sunderbyn. Då var alla 18 vårdplatser upptagna plus de tre obs-platserna. Och så hade man en överbeläggning på nio, tio patienter. Om man lägger ned vårdavdelningen i Pelikanen kommer trycket att öka på Sunderby sjukhus, säger Gunnar Björklund.
Han säger att vårdavdelningen i Pelikanen avlastar avdelning 32 på Sunderby sjukhus. Det är därför som han och de anställda är oroliga för planerna att lägga ned den.
- Antalet vårdplatser på 32:an ska öka med sex platser utan att det blir fler anställda. Vi förstår inte hur det ska fungera, speciellt som det bara ska finnas en sjuksköterska på nätterna, säger Björklund.
Drabbad grupp
Planerna på att lägga ned vårdavdelningen i Pelikanen kommer att få omfattande konsekvenser enligt Björklund. Samtidigt som han säger det talar han om en grupp som kommer att klara sig: de som har de svåraste problemen.
- De som kommer att drabbas av omgörningen är mellangruppen, de som inte har så allvarliga problem. Det är ändå en stor grupp. Och det betyder att de anhöriga kommer att få det jobbigare. Dessutom kommer primärvården, akutmottagningarna och polisen att få mer att göra.
- Ja, omgörningen kommer att få konsekvenser som påverkar hela samhället, säger Björklund.
Han säger att den planerade nedläggningen av vårdavdelningen i Pelikanen följer det schema som förra divisionschefen Annika Stenman fattade beslut om: först lades vårdavdelningen i Kalix ned och sedan den som fanns i Boden.
- Avdelningen 32 ansvarar för två tredjedelar av länets befolkning. Därför borde den ha mer resurser än den har i dag, säger Björklund.
Han och Vårdförbundet protesterar också mot ledningens planer att flytta fyra psykoterapeuter från Pelikanen till Sunderby sjukhus.
- Patienterna finns i centrum och då ska också psykoterapeuterna finnas där. Men professor Rolf Adolfsson vill ha dem i sin närhet för att utveckla olika typer av forskning. Men det är väl patienterna och deras behov som är viktigast, säger Gunnar Björklund.
Kuriren har försökt få en kommentar av Stefan Bergström som är chef för psykiatrin i Norrbotten. Han avböjer att kommentera Vårdförbundets kritik med motivering att det pågår förhandlingar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!