Teaterns kassaskåp hittat

Kassaskåpet som stals hos Norrbottensteatern på natten till onsdagen har kommit till rätta.  Det hittades i ett buskage på Gültzauudden i Luleå vid lunchtid på lördagen.  Skåpet var uppbrutet.

UPPHITTAT. Teaterns kassaskåp hittades i ett buskage på Gültzauudden på lördagen.

UPPHITTAT. Teaterns kassaskåp hittades i ett buskage på Gültzauudden på lördagen.

Foto: Andreas Wälitalo

LULEÅ2008-09-20 13:23
Det var på onsdagens morgonen som personalen upptäckte att kassaskåpet på kontoret vid receptionen på Norrbottensteatern blivit stulet. Ett fönster i rummet var sönderslaget och tjuvarna, som måste ha varit minst två, hade lyft ut det tunga kassaskåpet och försvunnit med det. Men på lördagen hittades det och tjuvarna hade uppenbarligen inte haft kraft eller medel att forsla det så långt. Det låg i ett buskage cirka 10 meter innanför staketet och ingången till Gültzauudden. - Ja, men det var väl ändå en glad nyhet, säger Norrbottensteaterns chef Karin Enberg. -  Nu har vi ju redan hunnit byta alla nycklar, med det känns ju bra att kassaskåpet har hittats i alla fall. Kassaskåpet innehöll vid stölden en växelkassa på knappt 5.000 kronor, runt 200 presentkort och dessutom biljetter till en av teaterns föreställningar. Men dessutom fanns i skåpet två huvudnycklar till alla dörrar inom teatern och därigenom fick man byta låskolvar illa kvickt till dörrarna. Det skedde redan före lunch på onsdagen.

Teaterns marknadschef Niklas Österberg trodde på att kostnaderna som stölden ledde till, bland annat att säkerhetsåtgärderna måste stärkas, skulle gå upp till kanske 250.000 kronor eller mer.

Kassaskåpet har tagits till polisen i Luleå för teknisk undersökning. Det fanns saker kvar i skåpet när det hittades, men det är oklart vad det var som tjuvarna hade lämnat.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om