Tjuvar på bygget

När hotellbyggarna tog fikarast slog tjuvarna till.– Det är tredje gången. Man blir irriterad, säger Urban Sundberg.

BESTULNA. Det är tredje svetsaggregatet som Magnus Larsson och Urban Sundberg från firman Stålsmide förlorar i hotellbygget. "Det är nästan fräckt", säger Sundberg.

BESTULNA. Det är tredje svetsaggregatet som Magnus Larsson och Urban Sundberg från firman Stålsmide förlorar i hotellbygget. "Det är nästan fräckt", säger Sundberg.

Foto: Petra Isaksson

Luleå2013-12-17 19:04

På Storgatan pågår arbetat med att bygga om gamla Max hotell till Savoy. Arbetet sker i anslutning till en Konsumbutik och Systembolaget och fotgängarna på trottoaren går under byggställningarna.

En enkel port av masonit skiljer gatulivet från byggjobbarna och den porten håller inte oönskade besökare borta.

– Vi får ofta folk som vill hit. Det är oftast A-lagare som säger att de inte vill stjäla men här kan de ju inte vara. Vi får jaga bort dem hela tiden, säger Urban Sundberg från firman Stålsmide.

Men alla besökare vill inte bara söka skydd från vädret, bygget är hårt drabbat av stölder. På tisdagen slog tjuvar till igen när Urban Lundberg och kollegan Magnus Larsson gick på fikarast i byggarbetarnas utrymme tvärs över gatan.

– När vi kom tillbaka var två bärbara svetsaggregat borta. Jag trodde först att någon skojat med oss, säger Lundberg.

Svetsaggregaten var nedpackade i varsin orange låda och undanstoppade i den blivande lobbyn i hotellbygget. När de insåg att det var en stöld sprang de runt alla butiker i området för att utröna om någon sett något. De stoppade även förbipasserande och p-vakter men utan resultat – ingen hade sett de två lådorna bäras från hotellbygget.

De två svetsarna är övertygade om att tjuvarna bevakat bygget och visste att man lämnat det för rast.

– Absolut, vi har tidigare sett hur de släpat bort låsta lådor från fönstret till mörkret längre in i byggnaden och försökt bryta upp den där, berättar Urban Sundberg.

De har hela hösten arbetat med att säkra byggnaden med nya stålbalkar och det är inte första gången Stålsmide drabbas av stöld.

– Vi förlorat tre svetsaggregat på detta sätt, det är nästan fräckt, säger Sundberg.

Svetsarna är märkta med firmanamnet och därmed svåra att avyttra. Men det finns alltid köpare som är mindre nogräknade menar de två arbetskamraterna.

Fler företag på bygget har dabbats. En annan entreprenör förlorade en maskin för bilning för en tid sedan.

Stölderna är polisanmälda men förlusterna får företagen täcka själva. Svetsaggregaten beräknas kosta runt 8.000 kronor styck.

– De är försäkrade men vi har så hög självrisk att det är ingen idé. Det är bara att köpa nytt, säger Urban Sundberg.

Vilken man gjorde under tisdagen för att sedan kunna återuppta arbetet med balkarna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om