Vårdalliansen var inget trovärdigt alternativ

De borgerliga var inget trovärdigt alternativ i landstingsvalet. Det förklarar de rödgrönas framgång. Det sade Centerns Stefan Tornberg på landstingsfullmäktige.

Centerns Stefan Tornberg återvänder till landstinget som gruppledare. Mattias Karlsson, till höger, är Moderaternas nye gruppledare.

Centerns Stefan Tornberg återvänder till landstinget som gruppledare. Mattias Karlsson, till höger, är Moderaternas nye gruppledare.

Foto: Foto: Håkan Gidlöw

Luleå2010-11-18 06:00
Det nyvalda landstingsfullmäktige samlades för första gången på onsdagen. Av de 71 ledamöterna är 31 helt nya. En del av dem har återvänt till fullmäktige som Centerns nye gruppledare Stefan Tornberg.Han gick upp i talarstolen och gratulerade de rödgröna till valframgången:- Bakom varje omvald majoritet står en häpen opposition.Efter detta konstaterande kom Tornberg med hård självkritik. Han menade att oppositionen misslyckades med att visa väljarna att de var ett trovärdigt alternativ. Enligt Tornberg var det det som gjorde att den rödgröna landstingsledningen fick ökat röstetal.Rödgrön framgång
- Inte finns det väljare som stöder nedrustningen av sjukvården vid Kiruna sjukhus, indragning av obs-platserna i Haparanda eller indragning av distriktssköterskemottagningar. Nej, de rödgrönas framgång berodde på att vi inte klarade av att visa att vi var ett bra och dugligt alternativ.Onsdagens fullmäktige dominerades annars av Landstingsplan för 2011-2013. Landstingsrådet Kent Ögren sade att införandet av närsjukvård är det viktigaste i planen. Han talade också om att landstinget ska motverka främlingsfientlighet.Efterlyser debatt
Sjukvårdspartiets Kenneth Backgård efterlyste i sitt inlägg en översyn av landstingets vårdcentraler. Han menade att det är märkligt att det kan vara 500 meter mellan vårdcentraler i vissa tätorter och långa avstånd i glesbygd. Backgård talade också om införandet av närsjukvård. I det sammanhanget efterlyste han en debatt om sjukhusens ställning eftersom en del partier diskuterar nedläggningar.Sjukvårdspartiets gruppledare menade att landstinget bör ha ett ledord: tillgänglighet. Han levererade också en lösning för att på sikt få bort de höga kostnaderna för stafettläkare:- Schemalägg läkarna på samma sätt som övrig sjukvårdspersonal - det skulle vara första steget i att minska kostnaderna.Motsätter sig planer
Vid fullmäktiges sammanträde höll moderaten Mattias Karlsson sitt första anförande som ny gruppledare. Karlsson sade att partiet motsätter sig planerna på storregion. Samtidigt sade han att partiet inte bara kan säga nej när allt tyder på att det kommer att bildas en storregion.Karlsson presenterade sedan de fyra huvudförslag som präglar oppositionens motförslag till landstingsplan. Där ingår förebyggande sjukvård, ökad patientsäkerhet, införandet av närsjukvård och tillgänglig vård.Vänsterpartiets Monica Carlsson talade om hur människors hälsa är kopplad till klass och kön. Det vill de rödgröna ändra på genom sin politik.Folkpartiets gruppledare Jens Sundström var inte lika dyster i sin valanalys som Centerns Stefan Tornberg. Samtidigt talade Sundström om förlusten av Kristdemokraterna som ramlade ur landstingsfullmäktige.I sitt tal kom Sundström också in på den syn som hans parti har på landstingen - att staten ska få större ansvar för att man på det sättet ska uppnå högre patientsäkerhet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om