Vargavinter för bilarnas Luleå
SSAB, Ferruform och Hardtech - Luleås stora industrier är alla beroende av bilindustrin, där det nu går utför. - Det är klart att det skakar till, säger kommunalrådet Karl Petersen. I dag MBL-förhandlar Hardtech med facket.
INTE EN MANS VERK. Trots alla ryggdunkningar och beröm vill inte Karl Petersen ta åt sig äran för att Kulturens hus äntligen byggdes. "Vi var många som tog beslutet i fullmäktige, det gällde bara att samla styrkorna, säger han.
Foto: Eija Dunder
I går kallades facket till MBL-förhandlingar, vilka hålls i dag. Fast sådana överläggningar eller informationer håller Hardtech emellanåt med facket, berättar Tomas Karlsson och Bert Johansson, från Metallklubben för de stora industrierna i Luleå.- Vi vet inte vad det gäller,det kan ju gälla budgeten. Kommer det besked om personalfrågor så bör det väl komma en sådan här gång, säger Tomas Karlsson.- Jag har inte fått någon information om några åtgärder av det slaget, säger Karl Petersen.Hardtech, med krockskydden för personbilar, och Ferruform, med tillverkning av delar till Scania-lastbilar, har hittills fattat beslut som sammantaget inneburit att 73 visstidsanställda inte erbjudits nya jobb. Ferruformstänger ett par veckor över jul och nyår. SSAB i Luleå, som levererar stålämnen som bland annat bilindustrin flera led senare nyttjar i produktionen, går med reducerad fart men tycks slippa stänga produktionen helt.- Vi har en situation i dag där teknikindustrini i Luleå är stark. Och nu är det alltså tungt för bilindustrin, som är i en ansträngd situation. Men jag ser det som en tempoär fas, våra företag i Luleå kommer tillbaka och kommer då att vara starka, säger Karl Petersen. Detta grundar han bland annat på att de nämnda företagen ligger långt framme och ingalunda utgör omodern industri på väg ut.Inte värst
I jämförelse med vissa andra starka industrifästen i landet har Norrbotten klarat sig väl från höstens och förvinterns drastiska neddragningar. Västsverige, med Volvo som inte heller räknas som gammelmodig industri, har upplevt klart dystrare besked.I Norrbotten har vidare LKAB beslutat stänga pelletverk men behåller folket. Mitt i beskeden om varsel i landet fattade gruvbolaget beslut om att satsa åtskilliga miljarder kronor på ny huvudnivå i Kiruna. Boliden bygger mer eller mindre upp en ny gruvdrift i Aitik.Det hade kunnat vara värre, som den tålmodige brukar resonera.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!