Varning för bluffakturor
Ett företag sätter nu skräck hos Luleåbor med bluffakturor. Både Luleå kommun och Konsumentverket varnar också för företaget bakom Waplotto/Euromillions. - Bara i Luleå har vi fått in 25-50 samtal från folk som jagas av dem, säger Johan Sundberg, konsumentvägledare.
varnar. Konsumentvägledare Johan Sundberg har fått många samtal från personer som fått samtal och fakturor från företaget Waplotto/Euromillion. "Det är en bluff från första början".Foto: PETRA ISAKSSON
Foto: Petra Isaksson
Redan i våras började Johan Sundberg och hans kollegor få samtal av folk som anser sig lurade och jagade av Waplotto/Euromillions. Det börjar ofta på samma sätt, en faktura eller ett sms dimper ned på en summa runt 499 kronor. Om man sen inte betalar så rusar det snabbt iväg till krav på 5.000 kronor eller mer. - Bara i Luleå har vi fått in 25-50 samtal, hur det ser ut i övriga länet kan man bara gissa, säger Johan Sundberg.Företagets hemsida heter waplotto.net men är i dag nedsläckt. Domännamnet är registrerat av ett företag i Malmö som heter Domännamn Inv. AB, som endast har en postbox som adress. Avstängd telefon
Kuriren har vid upprepade tillfällen sökt den person som står registrerad på företagets enda mobiltelefonnummer. Den telefonen är precis som hemsidan avstängd.
Du som har fått en faktura av bolaget och inte anser att du har ingått något avtal om spelandelstjänsten bör bestrida fakturan. Skriv till bolaget och förklara att du inte anser dig vara skyldig att betala. Spar en kopia så att du kan bevisa att du har bestridit fakturan.Du som har bestridit fakturan
och även bestrider eventuella kommande krav på betalning, tar aldrig risken att få en betalningsanmärkning. En betalningsanmärkning får du först när tingsrätten har dömt att du är skyldig att betala och du trots detta väljer att inte betala.
och även bestrider eventuella kommande krav på betalning, tar aldrig risken att få en betalningsanmärkning. En betalningsanmärkning får du först när tingsrätten har dömt att du är skyldig att betala och du trots detta väljer att inte betala.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!