Den låga takten i bostadsbyggandet de kommande åren har kommit i fokus. Inte minst sedan det visat sig att det kommunala bostadsbolaget Lulebo knappt bygger något alls 2015-16. Det äventyrar det direktiv som man fått av kommunledningen, att bygga 1.000 nya lägenheter till 2019.
Problemet diskuterades när Lulebos styrelse hade möte på tisdagen. Gunnar Eikeland, tf vd på Lulebo, säger nu att siffrorna för 2015-16 har justerats.
– Det blir en svacka då, det är korrekt. Men vi tror att vi kan leverera lite mer än vad som sagts, säger han.
Han anger nu 195 lägenheter som en trolig siffra. Under 2015 blir 50 lägenheter klara i och med att Radiomastens äldreboende byggs om till bostäder och hösten 2016 lossnar 145 lägenheter i nya trygghetsboenden i Gammelstad och Mjölkudden.
Både byggena är försenade på grund av överklaganden men Lulebo räknar med att klara detta ändå.
Men för övrigt ser det glest ut. Gunnar Eikeland pekar på två projekt där Lulebo är med – Ettans båthamn och Malmuddens norra udde.
– Där är vi med tillsammans med andra som ska byggas bostadsrätter. Men övriga färdiga planer är upptagna av andra aktörer. Men det är jättebra att andra vill bygga i Luleå, säger han.