Vill prisa kommunens personal
Låt även kommunens personal få ett pris.- Det vore ett bra sätt att visa vår uppskattning, säger Staffan Eriksson (m).
Priset, som ges för goda insatser, ska delas ut av fullmäktige.
Nu föreslår moderaten Staffan Eriksson, ledamot i fullmäktige och socialnämnden, samma sak:
Inget napp
- Ja, jag har gjort det i över ett års tid. Folkpartiet knyckte min idé, säger han.
Eriksson har inte skrivit en motion utan nöjde sig med att sälja in sin idé till kommunalrådet Karl Petersen.
- Men han har inte nappat, det var något om att det inte var rättvist för alla som inte fick priset. Vi kan inte visa millimeterrättvisa men vi kan visa uppskattning och respekt för det arbete som görs. Kommunen har 7.500 anställda som gör ett fantastiskt jobb så nog finns det kandidater, säger han.
Många prisvärda
Han ger själv snabbt tre exempel:
- Personalen på Lignellska äldreboendet där jag själv pryat, ett otroligt fint arbete. De som varje år bygger våra fina isskulpturer är också värda ett pris. Eller personalen i kommunens växel vars arbete uppskattas mycket, säger han.
Staffan Eriksson pekar även på att kommunen delar ut en rad priser i andra sammanhang.
- Det är årets by, årets företagare, årets idrottare och en hel hop med priser. Det skulle inte kosta mycket att visa samma uppskattning för den egna personalen. säger han.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!