Budgeten: De vill spara över längre tid

Tre år är för kort tid. I sitt förslag på tilläggsbudget väljer Centern, Liberalerna, Sjukvårdspartiet och Kristdemokraterna att sprida ut de besparingar som Luleå måste göra över nästa mandatperiod.

Överläggningar i oppositionen under en ajournering i fullmäktige tidigare i år. Från vänster Anders Bohm (SJVP), Thomas Söderström (L), Dan Ankarholm (SJVP) och Samuel Ek (KD).

Överläggningar i oppositionen under en ajournering i fullmäktige tidigare i år. Från vänster Anders Bohm (SJVP), Thomas Söderström (L), Dan Ankarholm (SJVP) och Samuel Ek (KD).

Foto: Jonny Vikström

Luleå2019-03-25 10:03

– Vi anser att risken är stor att man tvingas lägga ned verksamheter om man stressar fram åtgärder utan att ha gjort ordentliga konsekvensanalyser. Vi vill göra det här jobbet tillsammans med personal och nämnder och över längre tid fram till 2026, säger Thomas Söderström (L), gruppledare.

Den reviderade budgeten ska tas på kommunfullmäktige under måndagen. I tjänstemännens förslag finns, som Norrbottens Media tidigare rapporterat, minskade kostnader på 370 miljoner fram till år 2022.

Förvaltningarna ska spara sex procent och kommunstaben sju procent. Att säga upp personal är inte aktuellt. Tanken är att effektiviseringar, digitala lösningar och andra åtgärder där kommunen ska jobba smartare ska ge kostnadsminskningar.

Barn- och utbildningsnämndens sparkrav är minskat med 2,5 miljoner i Socialdemokraternas budgetförslag, pengar som i stället ska sparas i kommunstaben och stadsbyggnadsförvaltningen.

C, L, SJVP och KD vill i sin budget undanta socialnämnden och barn- och utbildningsnämnden från sparkrav under 2019.

– Vi vill värna kärnverksamheterna. Det är bara nio månader kvar av året. Det är ett alldeles för tufft jobb för dem att hämta hem besparingar, säger Söderström.

I tjänstemannaförslaget finns uppgiften att bygget av Hertsö badhus kan skjutas fram till efter 2022. Socialdemokraterna är dock tydliga med att vallöftet om badhusbygget under denna mandatperiod ska hållas. Stöd har aviserats från vänsterhåll medan Moderaterna tydligt är emot bygget.

Läs mer: Majoritet för nya Hertsö badhus

– Vi går på tjänstemännens förslag där. Den satsningen kan Luleå vänta med, säger Söderström.

I övrigt vill partierna bland annat minska på marknadsföring, representation, projektstöd, politikerarvoden och avskaffa ett kommunalråd.

– Tre kommunalråd behöver vi inte. Vi kan börja med två, sedan kan man diskutera om det ens behöver vara det. Det budgetförslag vi lägger är finansierat fullt ut, säger Thomas Söderström.

På förhand är förslaget från C, L, KD och SJVP den budget som har det näst starkaste stödet, efter Socialdemokraterna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om