– En innehållsrik eftermiddag och ett spännande program, säger Anders Lundkvist, Kluster.
Det är sjunde året i rad som musikföreningen Kluster håller denna minifestival som i år bland annat låter publiken ta del av gruppen Re:bells nyskapande projekt där Carl Michael Bellman tolkas på ett helt nytt sätt.
– Gruppen som består av en violinist, sångare, elektronmusiker och en poet gör djärva tolkningar av nationalskalden Bellman. Jag har aldrig tidigare sett ett liknande projekt, menar Anders Lundkvist.
I det komprimerade programmet kommer också tonsättaren Ansgar Weste att uppträda med två verk, varav en urpremiär.
– Han kommer bland annat att preppa Acusticums orgel med gummitutor vilket frambringar ett ljud jag aldrig hört tidigare tillsammans med en klarinettist och en sångare.
Flera akter under minifestivalen är kopplade till Musikhögskolans studenter. Dessutom medverkar musikern och tonsättaren Kristin Boussard som spelar på kolsyreis.
Minifestivalen genomförs i Acusticums lokaler på fredag den 23 mars och är gratis.