Två personer har under natten blivit omhändertagna för fylleri.
Klockan 00:54, Luleå: Polisen blir kontaktade gällande en misshandel i krogmiljö. En man blir gripen, misstänkt för grov misshandel. Efter förhör beslutade åklagare att mannen ska anhållas.
Klockan 01:50, Kiruna: Bilist vägrade stanna när en polispatrull skulle göra en kontroll. Polisen körde efter föraren, men en kort stund senare tog bilfärden stopp och föraren gav sig av till fots.
Polisen kontaktade bilägaren som inte visste att bilen varit på rull. En anmälan gällande tillgrepp av fortskaffningsmedel har upprättats.
Klockan 05:30, Gällivare: Trafikkontroll på E10. Sju förare fick böter på grund av hastighetsöverträdelser, varav en har fått sitt körkort omhändertaget. Högsta uppmätta hastighet var 114 kilometer i timmen på en 80-sträcka. En förare får också böter på grund av last som ej var fastspänd.
Polisen har även kontrollerat ett antal personer och fordon runt om i länet som inte resulterat i någon brottsmisstanke.