Norrbottensteatern ställer in samtliga föreställningar

Till följd av skärpningen av restriktionerna väljer Norrbottensteatern att ställa in samtliga föreställningar fram till den 8 december. "Det är ett jävla skitår", säger teaterschef Mats Pontén.

Norrbottensteatern ställer in samtliga föreställningar i Luleå till och med den 8 december.

Norrbottensteatern ställer in samtliga föreställningar i Luleå till och med den 8 december.

Foto: Pär Bäckström / Frilans

Norrbotten2020-11-12 16:29

Teaterhuset i Norra hamn kommer från och med torsdagen inte vara öppet för publik verksamhet. Samtliga föreställningar i Luleå ställs in från och med den 12 november till och med den 8 december.

– Det har tagit några dagar att fundera över det här. För det första är det oroande att det har ökat igen här uppe, sedan är det så att vi har rätt att spela för 50 personer. Det är så motsägelsefullt för å andra sidan står de i de råd som man nu ska följa att man inte ska gå på föreställningar och konserter och då blir det väldigt motsägelsefullt för oss att vi får ha öppet, säger teaterchef Mats Pontén.

Teaterledningen har fört diskussion med teaterns styrelseordförande och med smittskyddsläkare Anders Nystedt om situationen.

– Han förslog då att vi skulle stänga ned men samtidigt har han gett oss beröm för vi har skött oss väldigt noggrant.

– Vi tog det här beslutet för Kulturens hus har också stängt och då blir det konstigt.

Teaterschefen hoppas att de ska kunna återuppta föreställningarna så snabbt som möjligt.

– Det vi gör nu är att ändå se till att hålla de föreställningarna vi har här med Karl-Bertil och Ibsen-kalaset så att de håller sig i trim så de kommer att få göra genomdrag utan publik. Så förhoppningsvis om det går ned att vi kan spela lite i december igen för 50 personer.

– Det är som Anders (Nysetdt reds. Anm) sa på presskonferensen: Det är ett jävla skitår.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!