Trafikverket: "bästa kända metoden"

Saltet är den bästa metoden för att förebygga spårbildning och ishalka på E10, det menar Trafikverkets underhållschef.

Bra metod. Trafikverket anser att vägsaltet är den bästa kända metoden för att bekämpa halka i just temperaturer som håller sig omkring nollgradigt.

Bra metod. Trafikverket anser att vägsaltet är den bästa kända metoden för att bekämpa halka i just temperaturer som håller sig omkring nollgradigt.

Foto: Fotograf saknas!

Norrbotten2014-10-24 18:07

De senaste förvintrarnas problematik med temperaturer som växlar mellan över och under nollgradigt har medfört att vinterväghållningen på framförallt E10 har varit dålig. Trafikverket fick också många synpunkter kring detta och därefter har ärendet diskuterats i den så kallade E10-gruppen där bland annat länsstyrelsen, Trafikverket, kommunerna och landstinget är med.

– Kontentan av det blev att vi fick en riktad satsning från regeringen just för E10:s väghållning och framförallt vinterväghållning, säger Fredrik Rosendahl, underhållschef på Trafikverket i Norrbotten.

Bland annat har tiderna för plogsvängar minskats ned så att det inte hinner komma lika mycket nederbörd innan plogbilen rensar vägen på snö. Kravet är nu att entreprenörerna måste åka ut och ploga när det fallit två centimeter snö.

Saltet använder man i förebyggande syfte, så att snön inte packas och fryser fast och blir is. Nu ligger snösörjan kvar och är lättare att skrapa bort, menar man.

– Som det ser ut just nu och under de förutsättningar som råder så har vi värderat att detta är den bästa förebyggande metoden på förvintern, säger Fredrik Rosendahl.

Trafikverket har nåtts av en hel del kritik från upprörda trafikanter som vill se ett slut på saltandet och de tar kritiken på största allvar.

– Vi tar detta på alvar och tittar givetvis över hur och när vi ska använda salt samt i vilken omfattning, säger Rosendahl och fortsätter:

– Sedan har vi också rennäringen och den problematik som saltet medför för deras del. Det är otroligt viktigt att ta hänsyn till.

Som det ser ut nu så är planen att använda salt fram till slutet av november då temperaturen bör ha stabiliserat sig.

– När den permanenta vintern sätter in så slutar vi använda saltet och börjar med konventionella metoder som sandning, skrapning och plogning, försäkrar Fredrik Rosendahl.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om