Var det bättre förr?

Tidigare har festivalen varit samlad till city. I år valde man att dela upp den på tre arenor.

Lisa Fors, 44, Kiruna.

Lisa Fors, 44, Kiruna.

Foto: Åsa Poromaa

Norrbottens län2011-01-31 06:00

Lisa Fors,
44, Kiruna:

- Ja. Det var bättre när allt var samlat på en plats. Det blir mera folk då. Roligare. Mer festivalkänsla.

Åke Forslund, 64, Kiruna:

- Ja. Det var bättre när det var samlat. Det är så mycket lättare att se hela festivalen då. Jag tror att det blir mindre folk så här.

Magdalena Wallin, 16, Kiruna:

- Ja. Det var bättre förr. Det är definitivt mycket mindre folk här på stan i dag än förra året. Om allt är samlat behöver man inte tänka på hur man ska ta sig till de olika arrangemangen.

Josefin Lundmark, 16, Kiruna:

- Ja. När allt var samlat så såg man hela festivalen. Nu blir det svårt att åka runt till alla olika ställen för att se allt.

Peter Gräsvik, 45, Kiruna:

- Nej. Det har varit jättebra att dela upp det på tre ställen. Det finns mycket att visa i Kiruna och det är inte bara Kirunabor som besöker festivalen.

Agneta Martinsson, 65, Kiruna:

- Nej. Det är bättre nu. Folk tar sig ut från stan när allt inte är samlat på ett enda ställe.

William Magnusson, 12, Kiruna:

- Ja. För då behövde man inte åka runt till alla olika ställen.

Göte Martinsson, 66, Kiruna:

- Nej, det var det inte. Det är bra att man har spridit ut det och renracet var mycket bättre i år än tidigare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!