Nya uppgifter om dråpförsök

Två män knivhöggs – en av dem är svårt skadad. Nu släpper polisen mer uppgifter om dråpförsöket i Piteå.

Knivbråk. Det var bakgrunden till dråpförsöket i Piteå natten till lördag.

Knivbråk. Det var bakgrunden till dråpförsöket i Piteå natten till lördag.

Foto: Montage

Piteå2017-10-08 21:31

– Det var väldigt rörigt och stökigt när vi kom dit, berättar Fredrik Holmgren, en av poliserna som var först på plats, för Piteåtidningen.

Patrullen tvingades omgående begära förstärkning av ytterligare en patrull. Senare anslöt en tredje patrull från Luleåpolisen.

Läs mer: Man anhållen för dråpförsök

Läs mer: Storbråket: Två män anhållna

Dramat utspelades i en centralt belägen fastighet natten till lördag.

En av de boende gjorde en förbipasserande polispatrull uppmärksam på att det pågick ett högljutt bråk i huset.

När polisen gick in befann sig flera upprörda män i lägenheten. Två av dem var knivskurna.

Männen fördes i ambulans till Piteå sjukhus och sedan vidare till Sunderby sjukhus. På söndagen vårdades en av männen fortfarande på intensiven med svåra skärskador i ryggen.

Skadorna ska dock inte vara livshotande, enligt PT.

Vad som utlöst bråket är okänt.

Två män sitter som Norrbottens Media tidigare berättat anhållna. En för dråpförsök, den andre för misshandel.

Inblandade parter har gjort anmälningar och motanmälningar, enligt PT.

0920-263017

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om