Brittiskt vindkraftsbolag riktar blickarna mot Överkalix

En vindkraftspark med upp till 100 vindkraftverk planeras på Hällberget väster om Överkalix. Projektet är ännu i sin linda men blir det verklighet handlar det om en av länets största vindkraftsparker.

Överkalix. 2010-09-15 06:00
Det är den brittiska vindkraftsaktören SSE Renewables som nu riktar ögonen mot Överkalix. Ett markavtal som sträcker sig över området kring Hällberget är nyss tecknat med markägaren Sveaskog. Nu söker bolaget tillstånd för att få sätta upp två mätmaster som ska mäta vindarna i området under ett års tid med inledning i vinter. Om resultatet visar sig gynnsamt kan en vindkraftspark börja byggas inom två år, enligt Anette Eriksson, Sverigechef för SSE Renewables. -  Projektet är ännu i sin linda, men initiala förstudier visar att det kan finnas potential för en anläggning på mellan 150 och 200 MW vilket är lika med mellan 75 och 100 vindsnurror, säger hon. Gynnsamt
SSE Renewables är relativt nya på den svenska marknaden med ett tillstånd för en vindkraftspark i landet sedan tidigare, strax utanför Östersund. Att Överkalix är intressant beror dels på ett gynnsamt vindområde men även på kommunens positiva respons på SSE Renewables förfrågningar. -  Vi har identifierat området med hjälp av våra vindkartor och vi är mycket noga när vi väljer ut våra områden eftersom det handlar om mycket pengar, en mätmast kostar drygt en miljon kronor. Dessutom är det mycket positivt att arbeta med Överkalix kommun, säger Anette Eriksson. Under hösten startar utredningsarbetet liksom samrådsprocessen med myndigheter, organisationer och allmänhet. Kommunalrådet Leif Nilsson (S) har inte gått att nå för en kommentar men i ett pressmeddelande uttrycker han stora förhoppningar på SSE Renewables och deras planer. -  Från kommunens sida är vi mycket positiva till satsningar på förnybar energi. Vi har stora förhoppningar på SSE Renewables - som ett relativt nytt bolag på den svenska marknaden kommer de in med en annorlunda och öppen syn och är beredda att pröva nya lösningar, skriver han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om