Hotell i bekymmer hos kronofogden

Grand Arctic Hotel i Överkalix redovisar alltjämt förluster. Nyligen hamnade driftsbolaget hos kronofogden sedan Överkalix kommun inte fått betalt.

Överkalix2009-11-20 06:00
Hotellet ägs av affärsintressen i Mälardalen och styrelseordförande är Göran Andersson, engagerad i Ica Globen. Ägarna höjde hotellets standard fast sommaren 2007 ställdes anläggningen till försäljning.- Det gäller ännu. Vi behöver inte göra något särskilt med hotellet om vi ska sälja det men måste också ha kreativa idéer om vi har det kvar. För närvarande ser det bättre ut jämfört med ifjol. Vi har mer bokningar december till mars. Det har ju inte varit den bästa tiden för hotellverksamhet, med lågkonjunktur. På regionnivå ligger vi ändå bra till, säger Göran Andersson.Vad händer om ni inte hittar en köpare?- Har vi nu kört så här långt så finns inget som säger att vi skulle kasta in handduken. Det är bara att köra på.Överkalix kommun är inte spekulant.- Jag tror inte det är någon bra hotellägare, säger kommunchefen Maria Henriksson.Minus
Koncernmodern Grand Arctic Hotel står som ägare av fastigheten. Bolaget äger Sweden Arctic Management, som driver hotellet och står för den huvudsakliga omsättningen.För att säkra bolagen har nya ägarpengar över tid förts till bolagen. I flera år har koncernen redovisat förluster. Så även 2008, då Grand Arctic Sweden redovisade ett resultat efter finansnetto på minus 3.559.697 kronor. Styrelsen har uttalat en strävan att öka årsomsättningen men den har sjunkit senaste åren och uppgick 2008 till 13,6 miljoner kronor.I senaste årsredovisningen konstaterar styrelsen att koncernens egna kapital är förbrukat.Revisorn kommenterar å sin sida att mer än hälften av ägarkapitalet är förbrukat och att kontrollbalansräkning inte gjorts, vilket i det läget är ett krav. Styrelsen riskerar personligen att få stå för skulderna.Göran Andersson uppger emellertid att ägarna i år ånyo gått in med ägarkapital och säkrat verksamheten. Hotellchefen Magnus Hansson uppger att hotellet för 2010 räknar med en omsättning på 12 miljoner kronor och att man ska kunna undvika en förlust.Fogden i hälarna
Hotellbolagen har med flera ärenden hamnat hos kronofogden. Överkalix kommun gick till fogden med ansökan om betalningsföreläggande mot Sweden Arctic Management för en obetald skuld på över 317.000 kronor.Bakgrunden, enligt kommunchefen Maria Henriksson, är att bolaget har en uppgörelse med kommunen om att driva Bränna Camping. Kommunen ska ha sommarens intäkter. Kommunen har inte fått de intäkter den ska ha.Ärendet hos kronofogden återkallades för två veckor sedan.- Vi har gjort en betalningsplan, uppger Maria Henriksson.- Det där kommer att ordna upp sig, vi ska enligt villkoret betala allt innan årsskiftet och så kommer att ske, säger Göran Andersson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om