Stenvalls köper Lövholmen

Stenvalls Trä köper Lövholmens såg i Piteå. Stenvalls har sedan i våras arrenderat delar av anläggningen, men nu köper bolaget både tomten och anläggningen av Sveaskog. Sex anställda kan bli tolv.

Piteå2010-09-14 15:07

Stenvalls trä räknar med att använda panna och torkar på Lövholmen för att ytterligare kunna öka vidareförädlingen och sågningen vid bolagets anläggning i Sikfors.

- Vi kommer att investera i anläggningen och räknar med att under det närmaste året utöka verksamheten i Lövholmen från ett till två skift. Det betyder att vi fördubblar antalet anställda från sex till tolv personer i Lövholmen, säger Folke Stenvall som är VD vid Stenvalls Trä i ett pressmeddelande.

- Lövholmen är ett fint industriområde som passar väl in i våra utvecklingsplaner. Vi ser goda möjligheter att expandera verksamheten i Lövholmen och tog därför initiativ till att köpa industritomten av Sveaskog, säger företagets vd Folke Stenvall.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om