En sista omsusad föreställning

Vårvindar susar i björkarna och hos avgångsleverna på estetiska programmet i Luleå "Susar det i säven"

Leker. Grodans kamrater leker, från vänster Mullvad Anna-Karin Ruisniemi, i mitten chefsvesslan Hanna Söderholm och Betty Callne som spelar Råtta.

Leker. Grodans kamrater leker, från vänster Mullvad Anna-Karin Ruisniemi, i mitten chefsvesslan Hanna Söderholm och Betty Callne som spelar Råtta.

Foto: Elsa Rensfeldt

Utbildning2016-05-02 18:19

Videon är inte längre tillgänglig

Det är en rätt liten men taggad grupp från Estetiska programmets avgångselever från inriktingarna teater, musik och dans, som nu slutrepetererar sin produktion- den klassiska sagan "Det susar i säven" av Kenneth Graham, med den skrytiga Paddan och hans vänner och fiender.

Det är en härligt mustig berättelse som esteteleverna ska framföra i en 1,5 timmar lång premiärföreställning för allmänheten den 10 maj i Lärkans aula i Gymnasiebyn.

– Vi är en väldigt tight grupp och det har varit jätteroliga år, säger Arina Petrosova och övriga elever. De vittnar om att det de lärt sig kan bära dem vart de vill sedan i livet.

– Det här ju en högskoleförberedande utbildning, vi läser samma ämnen som till exempel samhälls och andra program, säger eleverna som är lite ledsna att programmet lockar färre sökande detta året. Fördomar och okunskap spelar roll spekulerar både dem och deras lärare Björn Sjöö och Jan Hallén.

– Man får inga jobb om man går den här utbildningen sägs det, men det här är ju förberedande, säger lärarna som hoppas kommande sökande följer sitt intresse och hjärta.

– Jag har lärt mig så oerhört mycket på de här åren, saker som jag kommer att ha nytta av i livet oavsett vad jag gör, säger eleven Hanna Söderholm och kamraterna håller med.

Produktionen som de övar på som bäst är ett stycke härlig teater med Grävlingen, Råttan och Mullvaden som försöker styra upp sin utlevandes vän Grodan. De elaka vesslorna gör vad de kan för att ställa till det för den uppblåsta Paddan. Det är som upplagt för spänning.

Även skolklasser kommer att ha möjlighet att få se föreställningen. Det blir den 11,12 och 13 maj.

Rollista teater: Tova Jenssen Fredriksson spelar Paddan, Betty Callne - Råtta, Anna-Karin Ruisnemi - Mullvad, Arina Petrosova - Grävling, Hanna Söderholm - Chefsvesslan och fångvaktardotter,Johanna Sjömark - Vesslan Norman, tvätterska, Adam Töyre - hästen Albert ochUtter.

Musik: Kaniner Lisa Ståhl, Fredrik Öhlund, Alexandra Nyström.

Dans: Tova Calner Pernilla Brodén, Moa Johansson.

Lärare: Björn Sjöö, Jan Hallén och Tina Narvaez-Martin.

Mest läst just nu:

Talangen vill lämna Luleå Hockey

Motorcyklisten dog av skadorna

Skärgårdsikon har avlidit

Fotbollsspelare krockade med byggställning

Allt om Cellprovskandalen

Kuriren rekommenderar

Läs mer: De hade högst inkomst i din kommun.

Läs mer: Allt om silly season

Läs mer: Lista över brotten i din kommun under 2015.

Kuriren listar: Krama, ligga och korva – har du koll på länets orter?

Läs mer: Vilka regler gäller för dig och din cykel?

Läs mer: Här hittar du samtliga fastighetsaffärer 

Läs mer: Världskändisarnas udda besök i Norrbotten. 

Läs mer: 14 personer du inte visste är från Norrbotten 

Kuriren listar: 11 produkter som du alltid kommer hem med från Ikea

Läs mer: Kändisar som håller på Luleå Hockey

Läs mer: Hockeybloggen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om