Stålnacke var endast 51 hundradelar bakom segraren Kathrin Zettel.
– Det var riktigt skönt att få visa att jag kan åka lika snabbt som toppåkarna från Världscupen, säger Stålnacke efter andraplatsen.
Stålnackes resultat växer ganska så mycket när resultatlistan granskas lite mera ingående.
– Jag har Kathrin Zettel före mig och Eva-Maria Brehm som leder storslalomcupen i Världscupen bakom mig. Det här är det bästa jag har gjort under min karriär, säger en riktigt nöjd Stålnacke.
Hon har haft det tufft att få till det i Världscupen, men onsdagens resultat ger henne gav henne ett kvitto på att farten finns för att lyckas även där.
– Hade jag åkt så här på Världscupen så hade det inte varit något snack då hade jag varit bland de 30 bästa och fått åka ett andra åk.
Hur viktig är Europacupen för dig?
– Viktigt, jag siktar på att komma topp tre så att jag även nästa säsong har en egen plats i Världscupen.
Just nu så ligger Stålnacke trea i totala Europacupen och trea i Storslalomcupen på Europacupnivå så chansen finns definitivt kvar.