Säsongen 2015/2016 var det elva lag i basketligan herr.
Till kommande säsong återstår bara nio.
EcoÖrebro nekas en plats sedan Svenska Basketbollförbundets styrelse enhälligt gett klubben avslag efter att ha gått igenom deras ekonomi, organisation, sportsliga förutsättningar samt arrangemang.
Sundsvall Dragons har gått i konkurs och diskvalificerat sig självt.
– Vi bedömde att Örebro inte har de ekonomiska förutsättningarna helt enkelt, säger basketförbundets ordförande Mats Carlsson till Norrbottens-Kuriren.
Vad säger Örebro om saken?
– De är så klart besvikna men knyter näven i fickan och hoppas komma tillbaka till nästa säsong, menar ordföranden.
Det innebär att herrarnas basketliga får nio lag till hösten. De kommer att mötas fyra gånger och därmed blir det 32 omgångar 2016/2017.
– Det är alltid tråkigt när det försvinner lag, men det här är nog något vi får räkna med framöver. I Ryssland är de bara åtta lag i högsta serien och de lider inte av befolkningsbrist, säger Lars Mosesson, klubbdirektör i BC Luleå.
Hur ser ekonomin ut för er?
– Bokslutet är i juni, men vi sikter på ett nollresultat, säger Mosesson.
På damsidan blir det också förändringar.
Eos från Lund och Östersund ersätter Stockholmslagen Fryshuset och Akropol. Antalet lag blir detsamma som 2015/2016 och det innebär tio stycken och de möts tre gånger vilket ger 27 omgångar.