Natten till söndag stoppades Jens Tillman av polisen och ertappades med amfetamin i kroppen. Senare under dagen meddelade klubben att mästertränaren sparkas.
LÄS MER: Tillman i samtal med pyskolog: "Inte drogerna som är problemet"
Sedan dess har jakten på en efterträdare börjat och nu talar det mesta för att det blir David Visscher som tar över.
– Vi har haft framgångsrika förhandlingar i dag (tisdag), men vi har inte erbjudit något konkret kontrakt. Det har varit en bra dag då vi kunnat koncentrera oss på att jobba framåt, säger Luleå Baskets klubbdirektör Urban Nordh.
– Jag fick ett kontraksförsag under eftermiddagen men jag har inte hunnit titta på det eller tagit något beslut, säger Visscher som i dag jobbat åt Luleå Kommun.
– Jag gillar mitt jobb och måste se över stiationen. Jag ska prata med min chef på onsdag och vi får se vad som sägs.
För att träna på liganivå måste man ha en steg 4-utbildning eller påbörjat den, men Visscher är just nu på det tredje steget. Klubben har dock kolla upp det och Visscher kommer att hinna påbörja utbildningen han behöver.
– Det är inget problem, jag ska läsa lite böcker och göra några prov, sen är jag klar med steg 3 och kan påbörja steg 4, säger Visscher.