BG startade matchen svagt mot Alvik. Efter fyra minuter spelade stod det 11-0 till hemmalaget Alvik, men allt som krävdes för att väcka liv i Jonatan Arvidssons poängproduktion var en timeout. Åtta sekunder efter den gjorde Jonatan Arvidsson två poäng och sedan började BG jobba ikapp igen underläget.
– Vi sa mest bara att vi skulle ut och köra, säger Jonatan Arvidsson.
När den första halvleken var spelad stod det 36-22 till Alvik och då hade BG endast två spelare i poängprotokollet, Alexander Yemane på 7 poäng och Jonatan Arvidsson på 15.
Efter den andra halvleken stod det 79-54 till Alvik och BG fick således se sig besegrade med 25 poäng. När lagen ställdes mot varandra i början av januari blev det en förlust med 27 poäng, så det var ändå ett litet fall framåt.
– Sedan sist vi mötte dom så tycker jag att vårt defense blivit mycket tuffare.
Arvidsson fortsätter:
– Jag tyckte matchen var väldigt bra som lag då vi spelat väldigt många matcher på sista tiden.
Att Arvidsson spelat många matcher på senaste tiden märktes däremot inte på hans poängskörd, trots att han snittar över 30 minuters speltid i fortsättningsserien. Mot Alvik blev Arvidsson poängbäst med 28 poäng.
– Jag tycker att jag kom till dom avslut jag ville.
I drabbningen mot KFUM Fryshuset under lördagen noterades Arvidsson också för 28 poäng. I den tillställningen slet Arvidsson även ner flest returer i bortalaget tillsammans med David Höök och Alexander Yemane. Matchen mot Fryshuset resulterade i en förlust med sammanlagt sex poäng.